Mestis-seura menettää pistenikkarinsa TPS:ään: ”Hyvä lisä joukkueeseen”

TPS ja IPK ovat päässeet sopimukseen hyökkääjä Henri Knuutisen siirtymisestä loppukaudeksi TPS:n riveihin.
Knuutinen, 26, ehti tällä kaudella pelaamaan IPK:ssa seitsemän Mestis-ottelua tehopistein 3+5. Hän pelasi TPS:ssä jo viime viikolla kaksi ottelua vuokralla.
– Olen tosi innoissani, että pääsin tänne loppukaudeksi – tosi hyvä fiilis. En kyllä odottanut tällaista, että yhtäkkiä tulee soitto ja kysytään, että pääsisitkö tulemaan. Sydän pomppasi kurkkuun, kun näin, että Tommi Miettinen soittaa. Alkukausi oli itselleni ihan hyvä, ja nyt pääsin tänne näyttämään taitojani. Tämä on ollut aika hieno homma. Haluan tuoda joukkueeseen fyysisyyttä ja olla sellainen pelaaja, kenet pystyy heittämään kentälle milloin vain. Tavoitteeni on olla hyvä puolustamisessa, mutta myös tuoda apuja hyökkäyssuuntaan, Knuutinen toteaa TPS:n tiedotteessa.
TPS:n urheilujohtaja Rauli Urama kertoo, että joukkueen loukkaantumistilanteen vuoksi Knuutisen loppukauden sopimus oli tärkeä.
– Joukkueen loukkaantumistilanne on haastava, vaikkakin odotamme useiden pelaajien palaavan maajoukkuetauon aikoihin. Leveyden hankkiminen muualta oli tässä tilanteessa edelleen ajankohtaista. Jere Henrikssonin kanssa ei päädytty sopimukseen. Markus Oden on puolestaan edelleen sivussa, ja hänen kohdallaan päätöksenteko tryoutin osalta siirtyy siihen asti, kunnes hän on täysin pelikunnossa. Knuutinen kävi näyttämässä taitonsa, ja valmennusjohto näki hänet hyvänä lisänä joukkueeseen. Saavutimme IPK:n kanssa sopimuksen, että hän jatkaa loppukauden kanssamme, Urama toteaa.
Knuutinen on pelannut Liigassa 120 runkosarjaottelua tehopistein 5+13=18 sekä kuusi pudotuspeliä pisteittä. Hän on aiemmin edustanut KalPaa.
Knuutinen on sivussa TPS:n keskiviikon ottelusta Mestiksessä saamansa pelikiellon vuoksi. Hänen sopimuksensa astuu virallisesti voimaan torstaina ja hän pelaa aikaisintaan perjantain kotiottelussa HIFK:ta vastaan.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- Florida voiton päässä mestaruudesta – suomalaiset piinasivat Edmontonia
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Paljastus kulisseista: NHL-seura valmistelee hurjaa siirtojytkyä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- KooKoo menettää tähtipuolustajansa – tässä uusi seura