Näin Kanadan maalivahti kommentoi hörppäystä, joka ratkaisi pronssiottelun
PRAHA. Kanada lähtee Tshekin MM-kisoista kotiin ilman mitalia. Ruotsi voitti vaahteranlehtipaidat pronssiottelussa maalein 4-2.
Kanada johti ottelua kolmannen erän puolivälissä 2-1. Sitten Erik Karlsson tasoitti, ja nelisen minuuttia myöhemmin Carl Grundströmin harmittoman näköinen laukaus yllätti Kanadan maalia vartioineen Jordan Binningtonin.
– En nähnyt kunnolla. Kiekko meni laitaan eikä oma kaverimme voittanut sitä, Binnington kävi tilannetta läpi pelin jälkeen.
Binningtonilta kysyttiin, olisiko tilanteen voinut pelata jotenkin toisin.
– Kiekko kimposi laidasta. Sellaista sattuu ja se on valitettavaa.
Kanadan kapteeni John Tavares puolestaan kertoi, että aamulla oli todella vaikeaa motivoitua pelaamaan pronssista.
– Ei ollut kovin helppoa aamulla. Oikeastaan oli vaikeampaa kuin eilen illalla, kun heräsi ja tajusi, että on kolme viikkoa tehnyt töitä kultamitalin eteen ja sitä mahdollisuutta ei enää ole, Tavares sanoi.
– Mutta meillä oli mahdollisuus palata kotiin mitalit kaulassa, ja valmennuksen johdolla valmistauduimme peliin hyvin.
Samoilla linjoilla oli Binnington.
– Todellakin halusimme voittaa. Halusimme vielä yhden voiton tälle kaudelle. On turhauttavaa. Työskentelimme todella kovasti koko kuukauden. Tulimme tänne joukkueena. Raskasta on, kun mitään ei jäänyt käteen.
Joillain Kanadan joukkueen pelaajista voi olla mahdollisuus päästä superjoukkueeseen, joka kasataan ensi talven Four Nations -turnaukseen. Joukkueeseen valitaan NHL:stä parhaista parhaat. Tavares on MM-joukkueesta yksi, joka voi tuohon ryhmään yltää.
– Ehkä. Jatkan työntekoa niin hyvin kuin osaan. Sitä aina haluaa edustaa Kanadaa ja etenkin haluaa olla tuossa turnauksessa, jossa parhaat pelaavat toisiaan vastaan. Toivotaan, että saan mahdollisuuden.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liiga-paikkaa jahdanneelta seuralta suora tiedote: ”Havaittu useita sisäisiä haasteita”
- Huippukautta pelaava Janne Juvonen: tulevien kausien seura selvillä!
- Ässät kertoi karuja uutisia Miro Karjalaisesta
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- Tässä Liigan paras pelaaja!
- Asiantuntijat lataavat: tässä ovat Liigan pudotuspelien yllättäjät
- Liigan hylkäämälle erotuomarille huikea tunnustus!
- Antero Mertaranta sivuun – tässä uusi Leijonat-ääni MM-kisoissa!
- Hurjaa puhetta: Aleksander Barkov täysin uudelle pelipaikalle NHL:ssä?
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- Toimittaja: Pitkäaikaista SHL-tähteä havitellaan Liigaan: ”Saanut useamman tarjouksen”
- Ovetshkinilta raju vihjaus – käynnistikö shokkisiirto lumipalloefektin?
- Tapparalle jäi luu käteen – Robert Leino valitsi yllättävän joukkueen!
- Patrik Laineen tilanne ratkesi – näin kommentoivat seurapomo ja päävalmentaja
- Ilves heitti verkot vesille: huippuhankinta kiikarissa – soppa syntyi
- Veli-Matti Savinainen ei suostunut pelaamaan Pride-paidassa: ”En koe ideologiaa asiana, jota haluan edustaa”
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”