Sami Kapaselta kova näkemys Liigan valmentajamarkkinoista
Liigan päävalmentajamarkkinoilla on poikkeuksellinen tilanne.
11 valmentajan nykyinen sopimus päättyy kuluvaan kauteen, ja kahdella on optio ensi kaudesta. Ainoastaan KooKoon Jouko Myrrän, Lukon Tomi Lämsän, Sportin Lauri Mikkolan ja Tapparan Kari Jalosen sopimukset jatkuvat ensi kaudelle.
Oman mausteensa valmentajarulettiin tuo myös Liigan niin kutsuttu superkausi, kun keväällä kolme viimeistä joukkuetta tippuu B-sarjaan.
SuomiKiekon haastattelussa Pelicansin päävalmentaja Sami Kapanen kertoi oman näkemyksensä Liigan päävalmentajamarkkinoista.
– Luulen, että tämä tulee olemaan hitaampaa kuin aiemmin. Olen itse ollut aika pitkään poissa markkinoilta, niin en täysin tiedä, mutta mulla on tunne, että lokakuun lopussa tai marraskuun maajoukkuetauolla on ollut keskusteluja ja osa lukinnut valmentajia. En tiedä, onko tilanne nyt sama, Kapanen pohtii.
Kapanen arvioi, että päävalmentajavalinnoissa voi kestää tavallista kauemmin. Seurat haluavat saada selvyyden siihen, miltä ensi kausi näyttää, ja päävalmentajat taas eivät välttämättä halua tehdä sopimusta seuraan, joka ensi kaudeksi tippuukin B-sarjaan. Kapanen arvioi, että valmentajat saattavat tehdä sopimuksia, jotka ovat voimassa vain, jos joukkue pelaa A-sarjassa.
Myös Kapasen oma sopimus on katkolla. Varmuutta tulevasta ei vielä ole.
– Itselläni on tahtotila jatkaa valmennusta ja olla yksi niistä Liiga-valmentajista, jotka jatkavat. Ei minulla ole mikään kiirekään pois Lahdesta. Olen tykästynyt Lahteen ja täällä on ollut hyvä olla vaimon ja koiran kanssa, Kapanen sanoo.
– Vaihtaminen ei ole aina parempaa. En ole päättänyt, että haluaisin täältä pois. Kun jossain vaiheessa alkaa ensi kauden pohdinta, niin siinä vaiheessa ensimmäinen asia on keskustella tämän organisaation kanssa.
Kapanen huomauttaa, että hän ei välttämättä ole muualla nimi, joka tulee mieleen, kun uutta päävalmentajaa etsitään. Hän on nyt valmentanut Pelicansia puolitoista vuotta, jota edelsi vajaan kolmen vuoden rupeama Philadelphia Flyersin kehitysvalmentajana ja kykyjenetsijänä. Sitä edeltävää päävalmentajakokemusta Kapasella on KalPasta kahdelta kaudelta ja Luganosta Sveitsin pääsarjasta.
– Se, että onko kiinnostusta muualla, on itselleni iso mysteeri, Kapanen sanoo.
Kapasen valmentama Pelicans on avannut kautensa vahvasti. Kuudesta ottelusta on kertynyt kolme voittoa. Kolmessa tappiossakin lahtelaiset ovat kyenneet luomaan maaliodottamaa vastustajiaan enemmän, mutta heikko viimeistely on ollut joukkueen suurin heikkous.
LUE MYÖS:
- Tätä on odotettu: Supertähti tekee paluun – iskettiin suoraan NHL-legendan rinnalle
- Sebastian Ahon Carolinalle järisyttävä takaisku – mestarikapteeni pitkään sivussa
- Tehopuolustaja siirtyy Liigaan – hurjat tehot AHL:ssä
- Jatkuuko ura? Liigan entinen supertähti sai lähteä
- Liigasta tuttu pistetykki kaupattiin KHL:n jättiseuraan
- HIFK pamautti tuplahankinnan – haaviin NHL:ssä pelannut hyökkääjä
- Connor McDavidin vauhti ei riittänyt – NHL:n nopein luistelija on suomalainen
- MTV: Karri Kiveltä tyly arvio Liiga-seuran voittoputkesta: ”Se ei pitkässä juoksussa tuota voittoja”
- HIFK:lle kova vahvistus jo tänään – sopimus purettu!
- Jarmo Kekäläinen teki NHL-kaupat – yksi ulos, kaksi sisään!
- Urheilucast: AHL-pistetykki siirtyy Liigaan!
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – yllätysnimi tarjolla tilalle
- Urheilucast: NHL-varaus palaamassa Liigaan – Jokerit, HIFK ja Kiekko-Espoo kintereillä
- IL: HIFK:n johto kriisipalaverissa – tämä on Olli Jokisen tilanne nyt
- IL: Liiga-seuralle jysähti lähes kahdeksan miljoonan tuki
- Kai Suikkanen mylläsi KooKoo-pakan uusiksi – flopannut tähti katsomoon
- Urheilucast: Tässä on HIFK:n uusi vahvistus – haaviin NHL:ssä pelannut suomalainen!
- Jokerit jäi taakse – tässä Otso Rantakarin uusi seura!
- Liiga-seuralta raju ilmoitus – kuusi saa lähteä
- Toimittaja: Philadelphia teki ratkaisunsa Rasmus Ristolaisen suhteen – treidi tulossa