Heinolassa on ovi käynyt: Hannes Hyvönen antoi palaa lähteneiden suuntaan – ”Ovat itkupillejä – eivät kestä harjoituksissa luotua painetta”

Mestis-joukkue Peliittojen luotsi Hannes Hyvönen ei säästellyt sanoissaan torstaina, kun hänen joukkueensa oli päättänyt pitkän pohjoisen reissun Rovaniemellä 0-5-tappioon paikallista RoKia vastaan.
Murskalukemista huolimatta hän kehui jalkeille saatua kolmea kenttää. Heinolassa on käynyt lähiaikoina ovi tiuhaan, ja lähtijöiden suuntaan kiekkolegenda pisti kovaa viestiä pelin jälkeisessä lehdistötilaisuudessa. Se löytyy C Moren sivuilta.
– Tarvitsemme leveyttä materiaaliin, pelaajia pitää tulla lisää. Ne, ketkä tässä ovat mukana, ovat taistelijoita Heinolan Peliitoille. Ne, ketkä ovat lähteneet lätkimään omasta tahdosta, ovat itkupillejä, jotka lähtevät muualle, eivätkä kestä harjoituksissa luotua painetta. Ei ole taistelutahtoa.
– Tänne jääneitä en todellakaan rupea heittämään bussin alle. Tuohon pari lisää, niin hyvä tästä tulee.
Peliitat on ollut hyvän alkukauden jälkeen negatiivisessa kierteessä. Joukkue on vajonnut jo neljänneksi viimeiseksi, ja kaiken lisäksi sillä on usea ottelu enemmän pelattuna kuin takana piinaavilla.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon
- Olli Jokiselta suoraa tekstiä HIFK:sta: ”Erittäin paljon vaikeuksia”
- NHL-valmentaja auto-onnettomuudessa – ajoi päihtyneenä kolme lasta kyydissään
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Olli Jokisen HIFK syvissä vesissä – kylmää kyytiä jälleen!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!