Tällaista ei ole nähty NHL:ssä 35 vuoteen – NHL-pörssikärkeen ponkaissut supertähti toisti samalla Jari Kurrin kovan tempun

NHL:n dynastioihin 2010-luvulla kuulunut ja kaksi Stanley Cup -mestaruutta voittanut Los Angeles Kings avasi kautensa perjantaiyönä väkevällä tavalla. Vegas Golden Knights jäi jalkoihin tylysti 6-2 pelissä, jossa Kingsin syömähammas oli ykkössentteri Anze Kopitar.
Slovenialainen mätti kauden avauksessa tehot 3+2 ponnistaen koko sarjan pistepörssin kärkeen. Sentteri takoi pisteillään itsensä historiakirjoihin.
Joukkueen ykkösmies on kolmas pelaaja kautta seurahistorian, joka on onnistunut latomaan hatullisen kauden avauspeliin. Aiemmin tempussa ovat onnistuneet vain suomalaislegenda Jari Kurri vuonna 1991 ja Luc Robitaille kolme vuotta aiemmin.
Lisäksi kaksinkertainen Cup-voittaja on ensimmäinen pelaaja sitten vuoden 1986, joka on pystynyt kiskomaan kauden avaukseen hatullisen ja viisi pinnaa. 35 vuotta sitten tempussa onnistui Tom Fergus Toronto Maple Leafsin väreissä.
Perjantaiaamun Kings-Golden Knights -matsissa ei nähty suomalaisia. Ensiksi mainitun Olli Määttä on sivussa pakistosta loukkaantumisen takia.
LUE PERJANTAIAAMUN JUTUISTA MYÖS:
Tähdistöön nousseelta Teuvo Teräväiseltä upea alku NHL-kaudelle – Rod Brind’Amour mielissään: ”Mitä tahansa tarvitsemmikin, hän voi vastata huutoon”
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- Florida voiton päässä mestaruudesta – suomalaiset piinasivat Edmontonia
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Jonathan Toewsista iso paljastus: tekee seuravalinnan näiden kahden joukkueen välillä