Jokereiden vaikea alkukausi on vienyt seuran johdon hätäkokoukseen. Esko Seppänen kertoo Urheilucastin tuoreimmassa jaksossa, että johto kokoontui lauantaina käsittelemään joukkueen tilannetta.

– Jokereiden kulmahuone kokoontui hätäkokoukseen eilen lauantai-iltana, Seppänen sanoo jaksossa.

Jokerit on voittanut tällä kaudella Liigassa vain yhden ottelun. Lauantaina Kiekko-Espoo vei pisteet Metro Areenalla maalein 4–1. Jokerit on nyt runkosarjan viimeisenä, sijalla 16.

Paine kohdistuu erityisesti päävalmentaja Tomek Valtoseen. Osa kannattajista on vaatinut hänelle potkuja jo ennen Espoon ottelua, ja lauantaina tyytymättömyys kuului katsomossa asti. Metro Areenalla laulettiin: ”Viimeisen kerran Valtosen Tomek!”

Seppänen nosti lähetyksessä Pekka Virran nimen esiin potentiaaliseksi seuraavaksi Jokerien päävalmentajaksi. Virran kerrotaan tyrkyttäneen itseään Jokereille jo vuosi sitten.

Jokerien seuraava ottelu on tiistaina Veikkaus Arenalla, jonne vieraaksi saapuu HPK.

LUE MYÖS: