Liigan jättisakot eivät säikäyttäneet pois – Ässien kiekkopomolle jatkosopimus
Porin Ässät ovat päässeet jatkosopimukseen kehitysjohtaja Tommi Kerttulan kanssa. Kerttulan nykyinen sopimus jatkui kuluvan vuoden lopussa. Uusi sopimus kattaa kaksi seuraavaa vuotta, ja se pitää myös sisällään option vuodesta 2024.
– Takana on kaksi ja puoli kautta Ässissä eikä yksikään kausi ole ollut vielä normaali. Toivottavasti tähän viimeiseen jaksoon asiat vähän normalisoituvat ja pääsemme kasvu-uralle yhteisössä. Korona on kurittanut meitäkin, mutta siitä huolimatta olemme edenneet strategiassamme ja satsanneet enenevässä määrin resursseja junioritoimintaan. Meillä on nyt muun muassa päätoimiset valmentajat jokaisessa kilpaikäluokassa ja myös valmennuspäälliköiden vastuualueita on kohdennettu tarkemmin itse urheiluun ja toiminnan suunnan varmistamiseksi, Kerttula kommentoi.
– Näen, että tulevaisuudessa Ässät on yksi Suomen vankimmista alustoista, mitä tulee pelaajien, valmentajien ja osaamisen kehittämiseen.
Kerttula nousi viime kaudella otsikoihin, kun Liiga lätkäisi Ässille 10 000 euron jättisakot kehitysjohtajan kommenttien vuoksi. Kerttula oli julkisuudessa kritisoinut Liiga-seurojen liioittelemaa konkurssivaaraa.
LUE MYÖS:
- NHL:ssä jysähti taas jättisopimus – viiden maalin miehelle yli 20 miljoonaa dollaria
- IS: Jori Lehterä avasi HIFK-lähtönsä taustoja – yksi asia jäi kaivelemaan
- HIFK-kapteeni oltiin lähellä kaupata kesken mestaruuskauden – ”Jokerit tarjosi tuplapalkkaa”
- NHL:ää ilmaiseksi tv:ssä – nämä huippuottelut katsottavissa lokakuussa
- Mestis-seura haluaa tosissaan Liigaan – haussa uhkapeliyhtiö: ”Poikkeuksellisen hyvä yhdistelmä”
- NHL-supertähti karkaa Jarmo Kekäläiseltä? – ”Jos olisin hän, kokeilisin onneani siellä”
- Oilersin oma legenda näki, kenet seura palkkasi – ”Olen shokissa”
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Supertähti kaupattiin NHL:ssä – omistaja latasi suoran syytöksen
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Urheilucast: Tappara virittelee isoa hankintaa – ”Euroopan-tason laatuhyökkääjä”