Hurricanes sai pidettyä kiinni Sebastian Ahosta – se osoittautui suureksi iloksi: ”On pystynyt lunastamaan odotukset – ollut todellinen johtotähti”

Sebastian Aho kirjoitti vuosi sitten heinäkuussa viiden vuoden sopimuksen Carolina Hurricanesin kanssa. Suomalaishyökkääjän pahvin arvo on 42,2 miljoonaa dollaria.
Sopimuksen rustaaminen hurrikaanipaitoihin ei ollut ihan yksinkertainen saaga. Montreal Canadiens jätti suomalaistähdestä ennen sopimusta offer sheet -tarjouksen, jolla Habs olisi ollut valmis ottamaan Ahon leiriinsä 8,4 miljoonan dollarin vuosipalkalla.
Lopulta Canes veti pidemmän korren – eikä seuran ole tarvinnut katua päätöstä.
– Sebastian on yksi liigan parhaista pelaajista ja todellinen supertähti, jonka ympärille voi huoletta rakentaa menestyvää joukkuetta. Hän on pystynyt lunastamaan odotukset ja ollut meille todellinen johtotähti, Hurricanesin GM Don Waddell suitsutti NHL:n suomenkielisellä nettisivustolla.
Aho nakutti tämän kauden runkosarjassa 68 ottelussa tehot 38+28=66 (+10). Raumalainen oli tehnyt aiemmin kolmella kaudella aina syöttöjä enemmän kuin maaleja.
– Päätöstä ei tarvinnut juuri sen kummemmin miettiä, sillä tiesimme pystyvämme pitämään hänet meillä. Tavoitteenamme on jonain päivänä voittaa Stanley Cup, ja siinä Sebastianilla on hyvin merkittävä rooli.
Aho painotti itse sitä, että maalit eivät ole ykkösprioriteetti. Tehotilaston saldo +10 kertoo pelaajan tekemisestä paljon.
– Kyse ei ole vain siitä, että teemme paljon osumia, vaan haluamme auttaa joukkuetta myös puolustuspäässä. On selvää, että pelaamme pääosin vastustajien parhaita hyökkäysketjuja vastaan, joten löysää ei ole varaa antaa yhtään.
Aho kohtaa pian NHL-uransa toiset pudotuspelit Canesin ja NY Rangersin mitellessä vastakkain. Vuosi sitten hän iski 15 pelissä tehot 5+7=12 (+3).
– Olemme nälkäinen joukkue, jossa on sopivasti kokemusta tiukoista paikoista. Viime kaudella kukistimme pudotuspeleissä kaksi kovaa joukkuetta ja saimme paljon itseluottamusta tähän kauteen. Joukkueessamme on hyvä henki päällä, ja uskon, että jokainen odottaa jo innolla tosipelien alkamista, Aho tiivisti.
LUE MYÖS:
Lähde: Kaksi Euroopan suurseuraa kiinnostunut nappaamaan Jesse Puljujärven
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Lehti: Vegas Golden Knightsin ex-NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinia – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Patrik Laineeseen verrattu hyökkääjä paljastui flopiksi – löysi nyt uuden NHL-seuran!
- Kolme suomalaislupausta siirtyy rapakon taakse
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon