Liigajoukkueen ykkössentteriksi noussut taituri paljastaa ”salaisuutensa” – ”Aiemmin oli ongelmia sen kanssa”
Kuva: Juha Tamminen
KalPa-hyökkääjä Balazs Sebok viettää tällä hetkellä aikaa kotimaassaan Unkarissa.
25-vuotias keskushyökkääjä kertoo Liigan virallisella nettisivulla julkaistussa haastattelussa hypänneensä lentokoneeseen lähes saman tien viimeisen ottelun jälkeen.
Budapestissä asusteleva Sebok on pysynyt viimeiset viikot lähinnä asunnossaan. Kaikki paikat ovat hänen mukaansa Suomen tapaan kiinni.
Jo juniori-iässä reilut kymmenen vuotta sitten Suomeen saapunut Sebok nousi päättyneellä kaudella jo kuopiolaisten ykkössentteriksi ja iski Liiga-uransa piste-ennätyksen, kun 59 ottelun saldo oli komea 8+33=41.
Huippusuoritusten taustalla on yksinkertainen syy.
– Olin terveenä koko kauden. Aiemmin oli ongelmia sen kanssa. Tein hyvän kesätreenin ja kuitenkin aloitin aika huonosti. Startti ei ollut niin hyvä kuin halusin, mutta kun kausi eteni, niin minullekin löytyi hyvä ketju. Sen kanssa koko paketti toimi hyvin, ja joukkuekin pelasi hyvin, Sebok toteaa.
Tulevalle kaudelle löytyy myös yksi selkeä parannuskohde: maalinteko. Häkkejä syntyy syöttöpisteisiin verrattuna melko vähän.
– Yritän tehdä enemmän maaleja enemmän kuin viime aikoina. Se on ollut tavoitteena, mutta kyllä yritän aina löytää vapaan mailan, jos se vaan löytyy. Olemme (valmentaja Tommi) Miettisen kanssa jumpanneet aika paljon, että pitäisi vetää enemmän ja laittaa kiekkoa maalille, koska siellä tapahtuu hyviä asioita. Syöttöjäkin tulisi minun ”ribareista”. Yritän parantaa ensi kaudella tuossa osastossa, Sebok toteaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL:ssä pyöräytettiin vaihtokauppa – Jarmo Kekäläiseltä iso peliliike!
- Nuorten Leijonien kokoonpano kesän leirille selvillä – tässä otteluohjelma
- NHL:ssä uusi valmentajanimitys – tässä Vegasin seuraava päävalmentaja!
- Rikard Grönborgin Tre Kronor päätyi poikkeukselliseen ratkaisuun
- NHL:ään varattu pakkilupaus jätti Kärpät – uusi seura selvisi
- Leijonien MM-kultasankareille oma postimerkki – katso kuva!
- NHL-jättiläinen löysi uuden päävalmentajan – tuttu mies palaa Torontoon
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihankinta leikkauspöydälle!
- CHL-kausi 2026-27: Joukkueet, ottelut, tulokset, tv
- HIFK jysäytti siirtopommin – Olli Jokisen luottopelaaja palaa Liigaan
- Matthew Tkachukin haukkunut pelaaja sai lähtöpassit Floridasta – ”Voiko olla sattumaa?”
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Urheilucast: Jokerit teki hurjan naarauksen – haaviin Liigan parhaana palkittu puolustaja!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Suuri suru: MM-kultahyökkääjä kuollut äkillisesti – takana yli 600 NHL-ottelua
- VB: Liiga-seura naarasi vahvistuksen Pohjois-Amerikasta – pelannut Suomessa ennenkin
- Leevi Teissala löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seuran ykköstähti tähtäsi NHL:ään – nyt päätös on lopullinen
- Jesperi Kotkaniemi sai vuolaat kehut venäläistähdeltä – ”Ei voi korostaa liikaa”
- HIFK purki hyökkääjänsä sopimuksen yllättäen – siirto Kärppiin tuli nyt julki