HIFK on vahvistanut puolustustaan ruotsalaisella Linus Nässénillä, joka liittyy seuraan 1+1-vuotisella sopimuksella. Sopimus kattaa kauden 2026–2027, ja siihen sisältyy ulkomaanoptio kaudelle 2027–2028.

28-vuotias Nässén siirtyy Helsinkiin Ruotsin SHL:stä Timrå IK:n riveistä, jossa hän pelasi kaksi viime kautta. Suomessa puolustaja on entuudestaan tuttu Jukureista, joissa hän vietti kolme kautta vuosina 2021–2024.

Nässén kertoo, että ratkaisu siirtyä HIFK:hon syntyi nopeasti seuran yhteydenoton jälkeen.

– Kun HIFK:sta otettiin yhteyttä ja kerrottiin tulevan kauden suunnitelmista, päätös sopimuksen tekemisestä oli minulle helppo. Olin kuullut pelkästään hyvää HIFK:sta ja Helsingistä kaupunkina, joten olen todella innoissani, hän sanoo seuran tiedotteessa.

Puolustaja kuvailee itseään monipuoliseksi pelaajaksi, joka pystyy vaikuttamaan pelin eri osa-alueilla.

– Kuvailisin itseäni kahden suunnan puolustajaksi. Olen hyvä luistelija ja tykkään hallita pelin tempoa. Joukkueeseen haluan tuoda luotettavuutta koko kaukalon pinta-alalla, olla johtava pelaaja ja tuoda paljon energiaa.

Liigassa Nässén ehti pelata Jukureissa yhteensä 185 ottelua, joissa hän keräsi 87 tehopistettä. Hän kuului myös joukkueen kapteenistoon.

Siirron taustalla painoi osaltaan myös tuttu valmentaja Olli Jokinen, jonka alaisuudessa Nässén on pelannut useamman kauden aikana sekä Jukureissa että Timråssa.

– Olli on ollut päävalmentajani yhteensä neljän kauden ajan. Olen onnistunut hyvin hänen valmentamissaan joukkueissa, joten olen todella innoissani päästessäni jälleen hänen valmennukseensa. Olli on rehellinen valmentaja, joka osaa vaatia pelaajilta oikealla tavalla.

Jokinen näkee Nässénin tuovan HIFK:n puolustukseen monipuolisuutta ja vastuunkantokykyä.

– Meillä on pitkä historia pelaajan kanssa. Linus pystyy kantamaan vastuuta ylivoimalla, alivoimalla, johtoasemassa tai silloin, kun maalia eniten kaipaamme.

Valmentajan mukaan Nässénillä on Helsingissä mahdollisuus ottaa urallaan seuraava kehitysaskel.

– Hän on tulossa tänne kehittymään. Ottamaan sitä seuraavaa steppiä, mihin Jukureissa jäi. SHL:ssa ei ihan päässyt siihen kiekollisen pakin roolin, mihin olisi halunnut ja mihin potentiaali kyllä riittää. Nyt hänellä on jälleen mahdollisuus ottaa ykköspuolustajan roolia täällä.

LUE MYÖS: