Jack Hughes ja Kaapo Kakko jäävät kakkosiksi! Kolmas superjunnu takoo hurjaa jälkeä NHL:ssä
Chicago Blackhawksin viime kesäänä koko tilaisuuden kolmantena varaamaa Kirby Dachia ei odotettu vielä täksi kaudeksi NHL:ään. Huippulupaava kanadalaishyökkääjä pelasi kolme ottelua AHL:ssä, ennen kuin hänet nostettiin maailman ykkösliigaan. Hän on pelannut nyt 14 ottelua NHL:ssä tehoilla 5+4=9.
Viime yönä Dach oli jälleen erinomaisessa vireessä Buffalo Sabresia vastaan. 18-vuotias hyökkääjä tykitti kaksi maalia Chicagon 4-1 voitossa.
18-vuotiaan pelaajan tehoileminen NHL:ssä on todella harvinaista. Dachista tuli koko Chicago Blackhawksin pitkän historian kolmas 18-vuotias pelaaja, joka on tehnyt useamman maalin yhdessä ottelussa. Aiemmin tähän ovat pystyneet ainoastaan Chicago-legendat Eddie Olczyk vuonna 1985 ja Patrick Kane vuonna 2007.
Dachin pisteputki on nyt neljän ottelun mittainen. Hän on Blackhawksin historian neljäs 18-vuotias pelaaja, joka on pystynyt yhtä pitkään pisteputkeen. Jos pisteputki jatkuu vielä yhden ottelun verran, Dach nousee historian kärkikolmikkoon Eddie Olczykin ja Bobby Hullin rinnalle.
Ennen Dachia varatut Jack Hughes ja Kaapo Kakko ovat jääneet ottelua kohden tehdyissä tehoissa kanadalaisen taakse. 19 ottelua pelannut Hughes on tehnyt tehot 4+6, kun taas Kakko on tehnyt 16 otteluun tehot 6+2.
LUE MYÖS:
- Nimilista julki – tältä näyttää Kanadan nuorten MM-leiriryhmä
- Yli tuhannen NHL-ottelun veteraani lopettaa uransa – pelasi myös Liigassa
- Jukureille tipahti surkeita uutisia
- Ässille surkeita uutisia: kaksi pakkia sairastuvalle – Miro Karjalainen pitkään sivussa
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Yllätysvalinta: Kasimir Kaskisuon uusi seura selvisi
- Ässille riipaiseva takaisku: ”Hänen lähtönsä on iso menetys”
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- NHL:n suomalaistaituri sai luvan etsiä uuden joukkueen – nämä kolme seuraa kintereillä?
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Urheilucast: Kärpät nappaamassa toisen Liiga-seuran tähtipuolustajan
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Huippuvahvistus – HIFK:n hyökkääjä suuntaa Mestikseen!
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Kärpistä tuttu suomalaisvahti uusi seura!
- Entinen Jokerit-hyökkääjä: uusi joukkue!
- Dallas Starsille hurja vahvistus