”Kehityskäyrät ovat hyvät” – Liigaan aikoinaan kovin odotuksin tullut tähti takoi huimia pisteitä, floppasi nyt KHL:ssä urakalla ja sai monoa

Kuva: Juha Tamminen
Jutun arkistokuvassa oleva kanadalaisitalialainen pakki Mathew Maione ihastutti Liigassa ja KalPassa kaudella 2017-18. Hän iski tuolloin runkosarjan 60 ottelussa tehot 15+24=39 (+17), kuusi pudotuspeliä toivat tehot 2+4=6 (-6). Päälle kuudessa CHL-pelissä Maione takoi tehot 1+6=7.
Pelaaja siirtyi sittemmin KHL:ään. Viime kaudella hän edusti latvialaista Dinamo Riikaa ollen taas tehokas. Runkosarjan 58 ottelussa saldo oli 11+35=46 (-12). Tällä kaudella liito kuitenkin tyssäsi kuin seinään.
Maione pelasi kiinalaisen Kunlun Red Starin takalinjoilla 16 ottelua pistein 0+3=3. Tehotilasto painui viisi astetta pakkaselle ja lauantaina pelaaja sai monoa.
– Maione ja Alex Lavoie lähestyvät parasta peli-ikää, eivätkä he ole ihan nuoria. Ne olivat ne speksit, millä haimme ja saimme, mitä halusimme. Meillä on tosi iso luotto on heihin, että he pystyvät auttamaan meitä. He olivat molemmat seurannassa pitkin talvea, eikä heitä ole ihan puskista haettu. Kehityskäyrät ovat hyvät, kaikki pitäisi olla kunnossa, KalPan kakkosluotsi Marko Tuomainen sanoi SuomiKiekolle heinäkuussa 2017.
Nyt ainakin Maionen kehityskäyrässä on tapahtunut outoja muutoksia. Hänellä olisi silti eittämättä käyttöä Liigassa. Esimerkiksi lahtelaisjoukkue Pelicans menetti maajoukkuepakki Casimir Jürgensin koko loppukaudeksi loukkaantumisen takia.
Toisaalta…
– Hän vain nautti elämästä ja vietti enemmän aikaa hierontapöydällä kuin kuntosalilla. Se jätkä oli vitsi, Kunlunista kerrottiin Iltalehdelle äskettäin.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Ismo Lehkonen täräytti rajun kommentin Doug Sheddenistä: ”Toivottavasti pysyy korkki kiinni”
- Matthew Schaefer teki huiman tempun – NHL-historiaa!
- Jesse Puljujärvi: hirmuvire!
- Kasperi Kapanen pitkään sivussa
- Patrik Laineesta surkea uutinen: edessä pitkä sairausloma!
- Kaleva: NHL:ssä hyllytetty Emil Pieniniemi kiistää katoamisväitteet – ”Ei pidä paikkaansa”
- Ville Peltonen vertaa Sveitsiä ja Liigaa HS:lle – tässä suurin ero: ”Fantastisella tasolla”
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Florida Panthersille tipahti loistavia suomalaisuutisia NHL:ssä!
- Doug Shedden lähetti suorat terveiset Liiga-tuomareille
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Tappara-hyökkääjä: Uusi osoite Liigasta!
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- Ikoninen kaksikko palaa yhteen – Jokerit jysäytti yllätysdiilin!
- Suomalaisjätti: NHL kutsuu!
- NHL:ssä jysähti yllätyskauppa – konkari tekee paluun!
- Patrik Laineen vammasta tipahti karu tieto julki
- Joakim Kemell passitettiin AHL:ään – faneilta täystyrmäys: ”Olen kyllästynyt tähän”
- NHL-pakki iski Connor McDavidia arkaan paikkaan – nyt pamahti sakot
- Komea ura päätökseen! SS: Jokereiden mestaripuolustaja ripustaa luistimet naulaan