No nyt! Habs-luotsi vertaili Jesperi Kotkaniemeä jo NHL:n supertähteen – ”On ollut todella vaikuttava”
Ässistä rapakon taakse siirtyneen Jesperi Kotkaniemen NHL-uran alku on ollut huiman hieno. Sentteri on naputtanut 10 pelissä tehot 0+4=4 (+3), mutta samalla hän on antanut komeita näyttöjä myös ”likaisella” puolella.
Montrealin meritoitunut luotsi Claude Julien vertaili suomalaista keskushyökkääjää erääseen NHL:n maalilinkoon. Jalat pysyvät kuitenkin maassa, sillä esimerkiksi neljästi Frank J. Selke Trophyn voittaneeseen poikkeuselliseen sentteri Patrice Bergeroniin ei Kotkaniemeä ainakaan vielä voi vertailla.
Vai näkeekö Julien Kotkaniemessä samaa kuin koko maailman mittapuulla ainutlaatuisessa keskushyökkääjässä?
– Voi ei, en tiedä. Sanoisin, että on liian aikaista ajatella tuolla tavalla.
– Bergeron on aika poikkeuksellinen pelaaja. Kovinkaan moni ihminen ei saavuta sellaisia standardeja, joten pysyn (David) Pastrnakissa, päävalmentaja jatkoi.
Bergeron on kerännyt koko sarjan historiassa eniten (neljä kertaa) parhaalle puolustavalle hyökkääjälle annettavia pystejä yhdessä Bob Gaineyn kanssa. Frank J. Selke Trophy on ollut viime vuosina kahden kauppa, sillä kanukki ja slovenialainen Anze Kopitar ovat ainoita, jotka ovat palkittu pytyllä vuodesta 2014 lähtien.
Lupaavan ja uraansa vasta aloittelevan Kotkaniemen vertailu Bergeroniin olisi siinä mielessä tosiaan epäreilua.
Jo kymmenesti tällä kaudella verkkoja pöllyttäneeseen Pastrnakiin vertailu sen sijaan on reilua ja se kuulostaa hyvältä.
– 18-vuotiaaksi hän on tehnyt todella hyvää työtä ja hän on ollut todella vaikuttava siitä lähtien, kun hän tuli harjoitusleirille. Hän on ottanut valtavia askeleita, urallaan Bruinsiakin luotsannut Julien ylisti.
LUE MYÖS:
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- NHL-sääntöuudistus kuumentaa kansaa: ”Tämä on todella typerää”
- Columbuksen NHL-tähti löi rahoiksi – yli 80 miljoonan dollarin jättidiili julki
- Tappara-lupauksen kohtalo NHL:ssä selvisi
- NHL:ssä jysähti taas jättisopimus – viiden maalin miehelle yli 20 miljoonaa dollaria
- IS: Jori Lehterä avasi HIFK-lähtönsä taustoja – yksi asia jäi kaivelemaan
- HIFK-kapteeni oltiin lähellä kaupata kesken mestaruuskauden – ”Jokerit tarjosi tuplapalkkaa”
- NHL:ää ilmaiseksi tv:ssä – nämä huippuottelut katsottavissa lokakuussa
- Mestis-seura haluaa tosissaan Liigaan – haussa uhkapeliyhtiö: ”Poikkeuksellisen hyvä yhdistelmä”
- NHL-supertähti karkaa Jarmo Kekäläiseltä? – ”Jos olisin hän, kokeilisin onneani siellä”
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”