Nämä syyt takana Kärppien yllättävässä veskaritilanteessa – lupauksen tila mennyt parempaan suuntaan

OULU. Kärppien maalilla sunnuntain JYP-ottelussa nähdään hyvin yllättävät nimet, kun tolppien välissä torjuu Hokista lainattu Antti Lehtonen.
Molemmat vakiomaalivahdit Iiro Tarkki ja Sami Aittokallio ovat sivussa ja täten Kärpät joutui turvautumaan hätäapuun.
– Toisella on vatsatautia ja toisella pientä vammaa, Kärppien urheilutoimenjohtaja Harri Aho sanoi tilanteeseen liittyen SuomiKiekko-sivustolle.
Lehtonen hälytettiinkin nopeasti sunnuntain aikana Kärppien mukaan.
– Puoli yhdeltä hän (Lehtonen) oli täällä ja laitoimme nopeasti paperit rekisteröintiin, Aho sanoi pikakutsusta.
Lehtonen on torjunut tällä kaudella Hokin maalilla 12 runkosarjaottelussa. Kärppien sunnuntain vastustaja JYP on Lehtoselle tuttu, sillä liigakamppailujen saralla hän on ollut JYPin varamaalivahtina.
Kärpät lähtee sunnuntain peliin muutenkin siipirikkoisena, kun sivussa ovat Tarkin ja Aittokallion lisäksi muun muassa Mika Pyörälä, Taneli Ronkainen, Mikko Niemelä ja Sebastian Aho.
Raumalla kiekon kaulaansa saanut kovan luokan lupaus Sebastian Aho on päässyt pois sairaalasta ja hänellä tilanne on mennyt eteenpäin.
– Eilen hänellä oli jo hyvä päivä ja hän menee huomenna uusiin kuvauksiin. Mutta murtumia ei tullut kaularankaan, urheilutoimenjohtaja Harri Aho sanoi pojastaan Sebastianista.
Kärppien ja JYPin ottelu alkaa kello 15:00.
Ilari Savonen, Oulu
Twitter: @ilarisavonen
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov