Venäjä ampuu kovilla – ”Haluamme kutsua kaikki kolme NHL-maalivahtia MM-kisoihin”
Ensi vuonna häämöttävät Sotshin olympiakisat houkuttavat Venäjää testaamaan ensi viikolla alkavissa MM-kisoissa entistä enemmän potentiaalisia olympiapelaajia.
Poissuljettua ei ole vaihtoehto, jossa Punakone marssittaisi jopa kolme NHL-veskaria MM-kaukaloihin!
Tapetilla ovat ainakin Coloradon Semjon Varmalov ja Philadelphian Ilja Bryzgalov, jotka ovat varmuudella ulkona NHL-pudotuspeleistä.
Columbuksessa hyvää kautta pelaava Sergei Bobrovsky olisi myös vapautuessaan yksi testattavista kassareista – Columbuksella on vielä ohuet saumat tosin pudotuspeleihin.
– NHL:ssä meillä on kolme maalivahtia tai tarkemmin kaksi vapaana olevaa veskaria, mutta tilanne voi muuttua. Ei olisi ollenkaan huono vaihtoehto, Venäjän MM-valmennusryhmään kuuluva Dmitri Jushkevitsh sanoo uutistoimisto RIA Novostille pohtiessaan MM-valintoja.
– Jos näin tapahtuu, niin tietenkin haluamme kutsua kaikki kolme maalivahtia ja nähdä heidän pelaavan MM-kisoissa.
Tämän viikon Tshekin EHT-turnauksessa torjuntavastuun jakavat Konstantin Barulin ja Vasili Koshetshkin, jotka molemmat koppaavat kiekkoja KHL:ssä. Vuosi sitten Varlamov oli Venäjän ykkösveskari MM-kisoissa, jotka Venäjä voitti suvereenilla tavalla häviämättä peliäkään.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- Tässä Liigan paras pelaaja!
- Asiantuntijat lataavat: tässä ovat Liigan pudotuspelien yllättäjät
- Liigan hylkäämälle erotuomarille huikea tunnustus!
- Antero Mertaranta sivuun – tässä uusi Leijonat-ääni MM-kisoissa!
- Hurjaa puhetta: Aleksander Barkov täysin uudelle pelipaikalle NHL:ssä?
- SHL:n pistekunkku sorvasi jatkosopimuksen – tässä on huima kuukausipalkka!
- Jokerit lähetti Kiekko-Pojat lomille – Mestiksen välieräparit selvillä
- The Athletic: Tästä syystä Patrik Lainetta ei kaupattu NHL:ssä – taustalla jättibonus
- NHL-pistetykki löi rahoiksi – 64 miljoonan dollarin jättisopimus!
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- Toimittaja: Pitkäaikaista SHL-tähteä havitellaan Liigaan: ”Saanut useamman tarjouksen”
- Ovetshkinilta raju vihjaus – käynnistikö shokkisiirto lumipalloefektin?
- Tapparalle jäi luu käteen – Robert Leino valitsi yllättävän joukkueen!
- Patrik Laineen tilanne ratkesi – näin kommentoivat seurapomo ja päävalmentaja
- Ilves heitti verkot vesille: huippuhankinta kiikarissa – soppa syntyi
- Veli-Matti Savinainen ei suostunut pelaamaan Pride-paidassa: ”En koe ideologiaa asiana, jota haluan edustaa”
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”