NHL-kiertolainen: ura ohi – uusi työ löytyi Carolina Hurricanesista
NHL:ssäkin urallaan pelannut kanadalaismaalivahti Dustin Tokarski on päättänyt pelaajauransa 36 vuoden iässä. Tokarskin seuraava työpaikka on samalla selvillä, nimittäin Carolina Hurricanes kertoo pestanneensa Tokarskin maalivahtien kykyjenetsijäksi.
Tokarski pelasi viime kaudella kolmessa eri seurassa ja sarjassa. Ensin hän pelasi AHL-seura Grand Rapids Griffinsissä kaksi ottelua, sitten hän siirtyi Saksaan Löwen Frankfurtiin pelaten viisi ottelua ja loppukausi sujui Sloveniassa HK Olimpija Ljubljanassa, jossa hän pelasi yhden runkosarjapelin ja kymmenen pudotuspeliä.
Carolina on Tokarskille tuttu organisaatio. Hän pelasi kaudella 2024-25 seurassa kuusi NHL-ottelua sekä AHL-seura Chicago Wolvesissa 21 ottelua.
Tokarski vaihtoi urallaan seuraa tiuhaan tahtiin. Carolinan lisäksi hän edusti NHL:ssä Tampa Bay Lightningia, Montreal Canadiensia, Anaheim Ducksia, Buffalo Sabresia sekä Pittsburgh Penguinsia. Kaikkiaan Tokarski pelasi NHL:ssä 86 runkosarjaottelua sekä viisi pudotuspeliä.
AHL:ssä Tokarski pelasi 446 ottelua ja voitti kahdesti mestaruuden. Hän juhli myös kertaalleen alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruutta Kanadan paidassa.
LUE MYÖS:
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- Suomalainen maalipörssin valtias sai jättiuutisen – NHL kutsuu!
- Entinen NHL-taituri siirtyy Liigaan – sopimus julki!
- Liigassa aivan järjetön temppu – supertähti puri vastustajaa!
- IS: Nyt puhuu Jouko Myrrä – paljastus HIFK:sta ja Tapparasta!
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Tapparalta kolme miestä sivuun – hyökkäysketjut uuteen uskoon
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Oliver Kapaselle jättimäinen mahdollisuus NHL:ssä – päävalmentaja paljasti syyt
- Haastattelu: Tommi Miettinen puhui uudesta pestistään – ”Ei sovi vähätellä…”
- Aitio: Olli Jokinen ulos HIFK:sta – tilalle melkoinen nimi!
- Urheilucast: Kovaa puhetta Kari Jalosen Tappara-lähdöstä – ”Joukkue ei ollut hansikkaassa”
- Juhamatti Aaltoselta jättiyllätys MTV:llä – Liiga-pestistä suora vastaus: ”Kyllä”
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- IL: Kari Jalosen hurja palkka julki – näin paljon jäi pöydälle
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Paluu varmistui! Tapparan mestarihyökkääjä sai sopimuksen
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Tapparan valmennukseen tarjolla todellinen yllätysnimi – ”Olen valmis!”
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!