ZÜRICH. Jesse Puljujärvi on ollut hurjassa vireessä MM-kisojen kahdessa ensimmäisessä ottelussa. Hän johtaa koko turnauksen pistepörssiä iskettyään kahteen matsiin tehot 3+2.

Puljujärvi on ollut erityisen etevä ylivoimalla omassa toimistossaan vastustajan maalin edessä. Hänen roolinsa on tehdä maskia ja ronkkia irtokiekot sisään. Molemmissa hän on onnistunut erinomaisesti.

Unkari-ottelun jälkeen Puljujärvi kertoi, miksi Suomen ylivoima toimii niin hyvin.

– Pidetään työmäärä korkeana, voitetaan irtokiekot, lauotaan paljon ja sitten kun on noin hyviä pelaajia, niin irtokiekkojen jälkeen löytyy pelit, Puljujärvi pohtii.

Lauantain ottelussa Puljujärvi sai hienon kunnian, kun hänet nostettiin ykkösketjuun Aleksander Barkovin rinnalle.

– On se siistiä. Ei sitä hirveästi mieti, mutta kun alkaa miettimään, että saa Barkovin kanssa pelata, on se vaan siistiä, ei pääse mihinkään. On nämä ainutkertaisia juttuja, Puljujärvi sanoo.

Ykkösketju ei pahemmin kikkaile, vaan pyrkii pitämään pelinsä simppelinä.

– Kentälle, kun mennään, ei turhia mietitä. Ollaan toistemme lähellä ja tehdään toisillemme pelejä. Kovatyömäärä, se on kaiken a ja o. Kun pistää kroppaa likoon, niin hyviä asioita tapahtuu.

LUE MYÖS: