Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”

Liigassa nähdään ensi kaudella mielenkiintoinen ruotsalaisvahvistus, kun Vaasan Sport tiedotti maanantaina solmineensa yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Ludvig Larssonin, 29, kanssa.
Viime kaudella Ruotsin maajoukkuettakin EHT:lla edustanut keskushyökkääjä pelasi tällä kaudella SHL:n Örebrossa, jossa miehen tilille tuli 40 runkosarjaottelua tehoin 8+4=12.
– Ludvig Larsson on urheilullinen pelaaja, joka pelannut SHL:ssä useassa joukkueessa isossakin roolissa. Viime kausi meni Robert Leinon laitahyökkääjänä, mutta on pohjimmiltaan sentteri myös omasta mielestään. Larsson on erinomainen luistelija, isokokoinen ja kamppailuvahva.
– Pidän hyvin paljon miehen tavasta pelata jääkiekkoa ja suunnitelmissa on, että Larsson on meidän johtavia senttereitä ensi kaudella, Sportin urheilujohtaja Ari-Pekka Pajuluoma kuvailee tuoretta hankintaansa seuran kotisivuilla.
– Taistelee varmasti ykkössentterin paikasta yhdessä mm. Sundströmin kanssa. EHT-taso on erityisesti Liigassa osoitus siitä, että kuuluu Liigan kärkipelaajiin ja niin toivomme myös Ludvigin kohdalla, Pajuluoma ennakoi.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!