Upea maali! Suomalaiskaksikko säväytti NHL:ssä – luotsilta kehuja
Pittsburgh Penguins voitti Columbus Blue Jacketsin NHL:n harjoitusottelussa Suomen aikaa perjantain vastaisena yönä lukemin 3-1.
Penguinsin avausmaalin viimeisteli suomalaishyökkääjä Valtteri Puustinen, joka pääsi nautiskelemaan Ville Koivusen upean esityön päätteeksi. Koivunen oli kahden Columbus-pelaajan pihdeissä päädyssä, mutta onnistui kaatuessaan syöttämään maalin edustalle rystyllä. Sieltä Puustinen latasi kiekon häkkiin suoraan syötöstä.
Puustinen, 25, pelasi viime kaudella NHL:ssä 52 ottelua tehopistein 5+15=20, minkä lisäksi pelejä kertyi myös farmissa. Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan hehkutti Puustisen otteita.
– Puusty parantaa koko ajan leirin edetessä. Hän pelasi todella vakaan pelin tänä iltana, Sullivan sanoo Penguinsin verkkosivuilla.
Koivunen, 21, aloittaa ensimmäisen kautensa Pohjois-Amerikassa. Hän pelasi viime kaudet Kärpissä, jossa hän latoi viime kaudella 59 otteluun tehopisteet 22+34=56.
– Ville on mielestäni tottunut pelaajien kokoon ja vahvuuteen sekä pelin nopeuteen. Hän on fiksu ja ajattelee peliä hyvin. Luulen, että hän todella tietää sen, Sullivan kehuu.
Näet Puustisen tekemän maalin alta tai täältä.
LUE MYÖS
- Dallas Starsille hurja vahvistus
- Jacob Trouban tempulla karmea seuraus!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- NHL:ssä pelanneelta suomalaiselta yllätysilmoitus TikTokissa: uusi joukkue!
- Kärpistä tuttu suomalaisvahti uusi seura!
- Sveitsiläisseura kiinnitti Leijonista tutun maalitykin
- Jääkiekon U20 MM-kisat 2026
- Huhut kiihtyvät: onnistuuko Edmonton nappaamaan maalivahtivahvistuksen?
- Aatu Rätyllä huikea ilta NHL:ssä! Teki ruotsalaisvahdin naurunalaiseksi
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- MTV: Jokerit kasaa hurjaa jengiä Liigaan!
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Urheilucast: Kärpät nappaamassa toisen Liiga-seuran tähtipuolustajan
- Huippuvahvistus – HIFK:n hyökkääjä suuntaa Mestikseen!
- Ismo Lehkoselta raju arvio Liigan yllättäjäjoukkueesta: ”Rupeaa tankit tyhjenemään”
- Leijonien EHT-joukkue julki – Antti Pennaselta raju ratkaisu
- Tappara-hyökkääjä: uusi osoite Liigassa
- Liigaan tähyävä Mestis-seura julkaisi yllätyshankinnan!
- AL: Ilves ryöstöretkellä Liigassa – kaappasi Leijonat-sentterin!
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa