KooKoo sai lauantaina kokoonpanoonsa kaivatun vahvistuksen, kun tähtimaalivahti Eetu Randelin teki paluun tositoimiin CHL:n kotiottelussa Dynamo Pardubicea vastaan.

24-vuotias Randelin ei ole pelannut tällä kaudella vielä otteluakaan loukkaantumisen vuoksi. Nyt odotus päättyy juuri hetkellä, jolloin kouvolalaiset kaipaavat kipeästi suunnanmuutosta.

KooKoon alkukausi on ollut vaikea. Joukkue on hävinnyt Liigassa molemmat ottelunsa, eikä meno ole vakuuttanut myöskään CHL:ssä, jossa kolmesta ottelusta on irronnut vasta yksi voitto.

Randelinin merkitystä KooKoolle on vaikea liioitella. Hän oli viime kaudella yksi koko Liigan suurimmista sensaatioista ja johdatti kouvolalaiset aina finaaleihin saakka.

Randelin palkittiin kauden päätteeksi Liigan parhaana maalivahtina, ja erityisesti pudotuspeleissä hän oli huimassa vireessä. 18 pudotuspeliottelun torjuntaprosentti oli komea 93,5, ja selän taakse meni keskimäärin vain 1,55 maalia ottelua kohden.

Nyt KooKoossa toivotaan viime kevään sensaatiovahdin auttavan joukkueen uuteen lentoon myös tämän kauden Liigassa.

LUE MYÖS: