TPS pelaajakaupoilla – haaviin Liigassa komeita maalimääriä iskenyt hyökkääjä: ”Hyvä haaste ja näytönpaikka”
TPS on solminut kahden kuukauden mittaisen pätkäsopimuksen hyökkääjä Markus Nenosen kanssa.
Nenonen, 31, on pelannut Liigassa kaikkiaan yli 600 ottelua edustaen JYPiä, Sportia, Tapparaa ja HPK:ta. Hän on Suomen mestari HPK:sta keväältä 2019. Nenonen on tehnyt parhaalla Liiga-kaudellaan 18 maalia ja yltänyt viime vuosina lähes säännöllisesti yli 15 maaliin per kausi.
Viime kauden Nenonen aloitti HPK:ssa, jossa hän pelasi 42 ottelua tehopistein 7+12=19. Loppukaudeksi hän siirtyi SHL:ään IK Oskarshamniin, jossa hän sai tililleen 14 runkosarjaottelua pistein 2+1 ja seitsemän putoamiskarsintaottelua ilman tehopisteitä.
TPS on kärsinyt loukkaantumisista hyökkäysosastollaan ja tarvitsi rosteriin lisää laajuutta.
– Löydettiin pelaaja tuomaan leveyttä, tässä kohtaa pätkäsopimuksella. Neuvottelujen myötä selvisi, että hän on valmis tarttumaan nopealla aikataululla haasteeseen, ja hän liittyy heti joukkueen vahvuuteen, toteaa TPS:n urheilujohtaja Rauli Urama seuran tiedotteessa.
– Tosi hyvät fiilikset. Siisti päästä Turkuun ja osaksi Tepsiä. Hyvä haaste ja näytönpaikka itselle. Uusi ympäristö ja uudenlainen tilanne. Tuossa kun on ilman seuraa ollut ja treenannut, niin on kyllä hienoa päästä myös joukkueen arkeen mukaan. Asiat tapahtuvat välillä nopeasti, kun on yhteiset intressit ja olen erittäin innoissani ja toivottavasti pääsee nopeasti pelaamaan, Nenonen toteaa.
LUE MYÖS
- Urheilucast väittää: JYP-tähdestä karmea tieto
- Liiga-jumbon kurimus kasvaa: kaksi kärkipelaajaa sivuun
- Jokerit: tähtihankinta jälleen ulkona kokoonpanosta!
- Suomalainen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan ja pelasi yhden ottelun – sitten tuli treidi
- Hjallis Harkimon poika löysi uuden seuran Suomesta
- NHL-seurat vaihtokaupoilla – suomalaisvahdin lähtö paikattiin nopeasti
- HIFK kokeili uutta järjestelyä Nordiksella – Olli Jokiselta suora toive
- Leevi Meriläinen vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Sport rysäytti hyökkääjähankinnan – NHL-varaus tarttui haaviin
- Stanley Cup -mestarivahdille rahakas jatkosopimus
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
