Konsta Heleniuksen uusi pomo tiputti mehukkaan arvion ykkösvarauksensa valmiudesta pelata NHL:ssä

Suomen aikaa lauantain vastaisena yönä järjestetyn NHL Draftin ensimmäinen suomalaisvaraus oli odotetusti Konsta Helenius, jonka Buffalo Sabres poimi avauskierroksen 14. vuorolla.
Hyökkääjälupauksen uusi pomo, Sabresin GM Kevyn Adams iloitsi suomalaisen jäämisestä seuran varattavaksi ennakoitua myöhäisemmällä varausnmerolla.
– Hän on luonnollinen sentteri. Erittäin hyvä molempiin suuntiin, todella kilpailuhenkinen. Hänessä on paljon asioita, joista pidämme, Adams listaa suomalaislupauksensa vahvuuksia Sabresin videolla.
Adamsin mukaan Heleniuksen valmius pelata NHL:ssä saattaa olla yllättävän lähellä.
– On hankala sanoa, koska hänen kaltaisensa pelaaja on valmis NHL:ään, mutta kun sinulla on kokemusta miesten sarjoista ja MM-kisoista, se nopeuttaa asioita. Haluamme aina asettaa pelaajan sellaiseen asemaan, jossa hänellä on mahdollisuudet menestyä. Hän on pelaaja, jota kohtaan meillä on todella korkeat odotukset.
– Uskomme, että hän on ennemminkin lähempänä kuin kaukana, Adams arvioi.
Heleniuksen lisäksi varaustilaisuuden avauskierroksella huudettiin toinenkin suomalaisnimi, kun Dallas Stars vahvisti ”suomalaismafiaansa” nappaamalla TPS-lupaus Emil Hemmingin kierroksen loppupäässä 29. vuorolla.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Lehti: Vegas Golden Knightsin ex-NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinia – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Patrik Laineeseen verrattu hyökkääjä paljastui flopiksi – löysi nyt uuden NHL-seuran!
- Kolme suomalaislupausta siirtyy rapakon taakse
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon