Kiekkopomo Luc Tardif täräytti: ”Tarvitsemme Venäjää!”

PRAHA. Venäjän osallistuminen kansainvälisiin kiekkotapahtumiin ei ole ollut mahdollista maan hyökättyä Ukrainaan.
On jo päätetty, että ensi vuonnakaan Venäjä ei ole mukana – tapahtui Ukrainassa mitä hyvänsä. Mutta entä vuonna 2026? Tuolloin pelataan MM-kisat ja NHL-pelaajilla kuorrutettu olympialaisten jääkiekkoturnaus.
– Joka helmikuu me kerromme heille, että heidät on hyllytetty. Sillä ei ole merkitystä, mitä Kansainvälinen olympiakomitea KOK päättää. Katsotaan, mitä Pariisissa [2024] tapahtuu. Ensi vuoden helmikuussa teemme päätöksen koskien [vuoden 2026] olympialaisia, Kansainvälisen jääkiekkoliiton puheenjohtaja Luc Tardif sanoi IIHF:n tiedotustilaisuudessa.
Myöhemmin SuomiKiekko pääsi haastattelemaan Tardifia.
Haluaisitko henkilökohtaisesti Venäjän takaisin kansainvälisiin kilpailuihin?
– Me tarvitsemme Venäjää! Puhun nyt venäläisestä jääkiekosta. He ovat osa perhettä, mutta juuri nyt se [osallistuminen] ei ole mahdollista, Tardif sanoi SuomiKiekolle.
– Kun he ovat taas mukana, uskon, että se tarkoittaa sitä, että sota on takana. Nuo asiat eivät ole vielä muuttuneet, joten tässä vaiheessa siirrämme heidän paluutaan vuosi vuodelta eteenpäin. Me emme tee politiikkaa, mutta emme halua tehdä vahinkoa MM-kisoille.
Onko se virallinen linja, että sodan on oltava ohi ennen kuin Venäjä voidaan ottaa takaisin?
– Kyllähän se [sodan päättyminen] auttaa. Katsotaan, mikä tilanne on helmikuussa. Tähän kysymykseen on vaikeaa vastata. Milloin sota ylipäätään kokonaan päättyy? Se alkoi Ukrainassa vuonna 2014.
Olisiko Venäjä pitänyt hyllyttää jo vuonna 2014?
– Me yritämme pitää mahdollisuuden auki sitä ajatellen, että heidät voidaan ottaa takaisin. He eivät lopeta sotaa jääkiekon takia, vaikka se onkin heille tärkeä urheilulaji.
– Heidän on tehtävä osansa, ennen kuin heidät voidaan ottaa takaisin. En voi sanoa enempää, mutta toivon heidän palaavan mahdollisimman pian.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- HS: Liiga-seura jätti kertomatta oleellisen – tähtihankinta saattaa lähteä yllättäen!
- HIFK:n lauantain kokoonpanossa karu tilanne
- Ukko-Pekka Luukkosesta kajahti huonoja uutisia
- Oho! NHL-toimittajalta herkullinen spekulaatio ennätysdiilistä kieltäytyneestä Kirill Kaprizovista
- Raipen SaiPan maalivahdilta karmea moka
- Lähes 300 NHL-ottelua pelannut Kanadan MM-kultapelaaja SM-liigaan!
- Marc-André Fleury lopettaakin uransa Pittsburghissa
- Tappara-kolossi hakee NHL-sopimusta
- Yli 700 NHL-ottelun konkari solmi uuden sopimuksen – siirtyy Eurooppaan
- Lähde: Nämä NHL-seurat kiinnostuneet olympialaisiin valitusta sentteristä – suomalaislupaus mukana spekulaatioissa
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Kahden seuran dominointia! Tässä ovat Liigan TOP 5 -puolustajat
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Kovin tutkapari löytyy Savosta! Tässä ovat Liigan TOP 5 -hyökkääjät
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Käsittämätön taso! Tässä ovat Liigan TOP 5 -maalivahdit
- Liigan kausiennakko – sijat 8-5: Päättyykö vuosikausien korpivaellus viimein?
- Kärpät-vahti: uusi seura!
- Lähde: Ruotsalaishyökkääjä siirtyy Liigaan – iski 113 pistettä junnusarjassa