“Emme vain nähneet syytä tehdä muutoksia” – näin Mikko Lehtosesta irti päästäneen Toronto Maple Leafsin luotsi kommentoi suomalaispelaajan tilaa
NHL-joukkueet Toronto Maple Leafs ja Columbus Blue Jackets tiedottivat perjantaina suomalaisittain kiinnostavan vaihtokaupasta, jossa liikkuivat ensiksi mainittuun maalivahti Veini Vehviläinen ja jälkimmäiseen pakki Mikko Lehtonen.
27-vuotias Lehtonen on pelannut tällä kaudella, ja samalla koko NHL-urallaan Maple Leafsin riveissä yhdeksän ottelua pistein 0+3=3, liigajoukkue JYPin riveissä alkukaudella torjunut Vehviläinen on puolestaan pelannut tällä kaudella yhden ottelun NHL:n puolella.
Toronton luotsi Sheldon Keefe kertoi TSN:lle, että Lehtosen kohtalo tuli ajankohtaiseksi vaahteranlehtipaitojen kivenkovan kokoonpanon takia. Joukkueella oli jutun mukaan vielä harjoitusleirillä suuria odotuksia suomalaista kohtaan.
– Annoimme kauden alussa mahdollisuuksia eri pelaajille, ja Mikko oli heistä yksi. Olemme nyt sellaisessa pisteessä, jossa kausi rullaa. Nyt meidän on annettava itsellemme parhaat mahdollisuudet voittaa joka päivä.
KHL-joukkue Jokereista kiekkoeliittiin ponnistanutta turkulaista ei koskaan varattu NHL:ään, ja pohjoisamerikkalaisiin kaukaloihin hän siirtyi vasta täksi kaudeksi.
Vaikka maailmanmestaripakki jäi Maple Leafsissa jopa julmalta kuulostavaksi ylimääräiseksi pelaajaksi, jakoi Keefe kiitosta suomalaiselle. Luotsi kertoi tämän olleen erittäin sitoutunut ja erittäin keskittynyt.
– Lehtosen viimeisinä hetkinä emme vain nähneet syytä tehdä muutoksia, ja ajaa häntä sisään kokoonpanoon.
Suomalainen on pelannut kuluvalla kaudella 26 ottelua NHL:ssä ja KHL:n Jokereissa, jossa hän viimeisteli 17 kamppailussa pisteet 8+9=17 (+4).
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leijonien olympiapelaaja joutui sivuun NHL:ssä – näin päävalmentaja kommentoi
- Huima paljastus: NHL-kauden yllättävin megakauppa vireillä!
- Patrick Kane rikkoi hurjan ennätyksen NHL:ssä – nousi kaikkien aikojen ykköseksi
- SK: Ässien tähtivahdista karu tieto!
- Leijonien olympiajoukkueen maalivahti loukkaantui – nyt tihkui lisätietoa
- Carolinan suomalaishyökkääjä ollut sivussa koko alkukauden – nyt kuului hyviä uutisia
- TPS teki kaksi pelaajakiinnitystä – huippuvahti jatkaa!
- Lähde: NHL-ympyrät jäämässä taakse – suomalaisvahti virittelee siirtoa Eurooppaan
- Urheilucast: Tappara virittelee hurjaa kaappausta – Leijonat-hyökkääjä kiikarissa!
- Lehti: Useat SHL-seurat suomalaismaalipyssyn perässä
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- SM-liigan tilastokärjelle uusi sopimus
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Jarmo Kekäläinen painoi vaihtokaupan NHL:ssä – Columbus-vuosilta tuttu mies haaviin!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!