NHL-supertähden ura paketissa? Asiantuntijalta ”viimeinen” ehdotus: ”Todennäköisesti ainoa joukkue, jolla on mahdollisuus”

Koko NHL-kauden pelaamatta olleen tähtipuolustaja Dustin Byfuglienin ura on suurella todennäköisyydellä paketissa.
Sportsnetin NHL-piireissä erittäin arvostettu toimittaja Elliotte Friedman käsitteli yhdysvaltalaisen tilannetta lauantain Hockey Night in Canada-ohjelmassa.
Winnipeg Jets ja 35-vuotias järkälepakki purkivat osapuolten välisen, kesään 2021 asti voimassa olleen ja keskimäärin 7,6 miljoonan dollarin vuositulot taanneen diilin pitkän kiistan päätteeksi viime keväänä.
Friedmanin mukaan Byfuglienille riittäisi edelleen kysyntää NHL:ssä. Sisäpiiritoimittaja kertoo tiedustelleensa pelaajan kiinnostuksesta jatkaa vielä uraansa hänen agentiltaan Ben Hankinsonilta, joka kuitenkin vahvisti jo aiemman tiedon, ettei jenkkiä nähtäne enää tositoimissa.
Friedman nostaa kuitenkin esiin vielä yhden kiinnostuneen seuran. Byfuglien on kotoisin Minnesotan osavaltiossa sijaitsevasta Roseaun pikkukaupungista.
– Yksi kyselleistä joukkueista on Minnesota Wild. He ajattelivat, että koska Byfuglienilla on paljon siteitä Minnesotaan, saattaisi hän haluta ehkä pelata siellä ja heillä olisi hänelle käyttöä. He ovat todennäköisesti ainoa joukkue, jolla on mahdollisuus, Friedman totesi.
Byfuglien on pelannut pitkällä NHL-urallaan 869 ottelua tehoin 177+348=525. Hän juhli kesällä 2010 Stanley Cupia Chicago Blackhawksin väreissä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa