Se oli siinä! Liigassa yhteensä lähes 900 ottelua pelannut konkari löi luistimet naulaan – ”Sanat ei riitä kuvaamaan sitä kaikkea, mitä mielessä pyörii”
Kuva: Juha Tamminen
Kotimaan pääsarjassa yhteensä 869 ottelua tehoin 198+199=397 pelannut Arttu Luttinen on lopettanut pelaajauransa. Hän kertoi päätöksestään Instagram-tilinsä koskettavassa päivityksessä.
– Huikea matka on tullut päätökseensä. Unelmaduuni – 17 vuotta ja yli 1 000 ammattilaisottelua Suomessa ja ulkomailla, joista 12 kautta sain taistella kasvattajaseurani Helsingin IFK:n paita päällä. Luttinen kertoo olevansa ylpeä ja kiitollinen siitä, että hän on saanut pelata jääkiekkoa ammattilaisena noin monta vuotta hienoissa organisaatioissa huippuosaajien kanssa. – HIFK, Binghamton Senators, Blues, Pelicans ja Fehervar, pelaaja luettelee. 36-vuotias laitahyökkääjä on kaikkinensa sanaton. – Tässä vaiheessa sanat ei riitä kuvaamaan sitä kaikkea, mitä mielessä pyörii. Itselle hyppy turvallisesta kiekkoelämästä on uusi haaste, johon siirryn odottavin fiiliksin. – 18.12. urani saa upean päätöksen, kun pääsen nauttimaan Nordiksen tunnelmasta ja kiittämään rakasta seuraa sekä koko IFK-perhettä kuluneesta. Pelaajan viimeiseksi seuraksi jäi unkarilainen EBEL-porukka Fehervar AV19. Luttinen juhli urallaan peräti kolmea SM-hopeaa. – Kiitos vaimo ja lapset, isi ja äiti, läheiset, ystävät, joukkuekaverit, fanit ja kaikki, ketkä olette olleet tässä ikimuistoisessa matkassa mukana. LUE LIIGAN TUOREIMMISTA MYÖS: Liigaseura laittoi nuoren hyökkääjänsä pihalle – ”Ei löytynyt sopivaa roolia” Liigajoukkueelta ilouutinen: Kiinnitti pörssin kärkipäätä lähentelevän tähtihankinnan – ”Älykäs ja taitava kiekon kanssa” Onko Risto Dufva siirtymässä Liigassa syvälle tarpovan Sportin peräsimeen? Seurasta ei saatu kommenttia irti
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MM-turnaus alkaa! Näin maat pelasivat ennen U20-kisoja
- Nuoret Leijonat: Näitä Tanskan pelaajia tulee varoa!
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki lähti NHL:stä joulutauon aikana – miljoonasopimus revitään!
- NHL-supertähdet jäämässä ulos olympialaisista – tilalle yllätysnimi?
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Petteri Rimpisen poikkeukselliset varusteet ällistyttää rapakon takana – ”Sairaimmat mitä olen nähnyt”
- HIFK tiedottaa: kaksi uutta vahvistusta!
- Nimet julki – tässä Nuorten Leijonien MM-joukkue!
- Entinen NHL-supertähti myynnissä – torppasi siirrot kahteen eri seuraan
- Entinen NHL-hyökkääjä palasi yli neljän vuoden tauolta onnistuneesti – ansaitsi nyt uuden sopimuksen
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- Jori Lehterä: iso uutinen
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!