Lähde: Edmontonille vaisu kauppatarjous Jesse Puljujärvestä – ”Kuin vaihtaisi pennin dollariin”
Sportsnetin toimittaja Elliotte Friedman paljasti torstaina, että Edmonton Oilers on käynyt kahden NHL-seuran kanssa neuvotteluja Jesse Puljujärven kauppaamisesta.
Friedmanin tietojen mukaan Oilers on puhunut ainakin Carolina Hurricanesin ja Tampa Bay Lightningin kanssa potentiaalisesta kaupasta.
Oilers Now -radiolähetyksen toimittaja Bob Stauffer on nyt tarjonnut lisää taustatietoja Puljujärveen liittyvistä neuvotteluista. Kokeneen kiekkomiehen tietojen mukaan Hurricanes olisi tarjonnut Puljujärvestä hyökkääjälupaus Julien Gauthieria.
21-vuotias Gauthier pelasi viime kaudella AHL:ssä 75 ottelua pistein 27+14=41. 193-senttinen järkäle on Hurricanesin vuoden 2016 ykköskierroksen (21.) varaus.
The Athletic -lehden Oilersin asiantuntija Jonathan Willis pitää Puljujärven treidaamista suoraan Gauthieriin kuitenkin huonona ideana.
– Tämä on kuin vaihtaisi pennin dollariin, jos kaupassa ei tule vielä vastikkeena varausvuoroa. Gauthier on enemmänkin maalintekijä, joka ampuu Puljujärven tapaan oikea käsi alhaalla. Hän on kuitenkin lähes vuoden vanhempi, vaikka hänet valittiin samassa varaustilaisuudessa. Hänen tehokkuutensa hyökkäyssuuntaan on ollut myös latteampaa verrattuna Puljujärveen, Willis kertoo.
Puljujärven vaihtoarvon puolesta puhuu ainakin se, että suomalainen kirjasi AHL:ssä 18-vuotiaana 39 ottelussa 28 tehopistettä, joka on 0,72 pistettä ottelua kohden. Gauthier taas pelasi viime kaudella AHL:ssä 21-vuotiaana 0,55 pistekeskiarvolla.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nämä Liiga-seurat löivät rahoiksi NHL:n varaustilaisuudessa!
- Jarmo Kekäläinen teki NHL-draftissa liikkeen, jota kukaan ei nähnyt tulevan – fanit tyrmistyivät
- NHL:ssä jysähti jättikauppa – Vegas Golden Knights myi kovimman maalitykkinsä!
- NHL:n avauskierros ohi – nämä kolme suomalaista varattiin
- KHL:ään siirtyvä MM-sankarivahti saa tukea maajoukkueesta – kapteeni puolustaa kohupäätöstä
- Lähde: Sebastian Ahon Carolina teki tarjouksen NHL-supertähdestä!
- Suomalaishyökkääjä sai palkinnon vahvasta kaudesta: NHL-sopimus!
- Leijonien tehopuolustajalle tyly uutinen – lähtopassit SHL:ssä: ”Emme näe käyttöä”
- Raju ratkaisu! NHL-supertähti sanoi ei 120 miljoonan dollarin sopimustarjoukselle
- Colorado pisti tuulemaan! Pitkäaikainen tehohyökkääjä myyty
- IS: Pekka Jormakka vaihtaa seuraa – “En jää odottelemaan”
- Lehtiväite: Tappara saa uuden hyökkääjän – siirto nyt varmistunut
- Pikaoharit tehnyt Juuso Välimäki sai SHL-seuran raivoihinsa: ”Olemme erittäin pettyneitä”
- Kärpissä flopannut NHL-kärkivaraus: uusi seura
- IL: HIFK:n suunnitelma paljastui – mukana nimi, joka tunnetaan Suomessa liiankin hyvin
- Florida Panthers vahvistuu 700 NHL-pelin veteraanilla
- Kultaleijona pyörsi lopettamispuheensa – KSML: Etsii seuraa Liigasta
- Kylmä signaali Ottawalle – toinenkaan NHL-supertähti ei halua pelata seurassa
- Teemu Selänne yllätti – osti jääkiekkoseuran
- Leijonien tehopuolustajalle tyly uutinen – lähtopassit SHL:ssä: ”Emme näe käyttöä”