Onko tässä suurin suomalaissuosikki Stanley Cupin voittajaksi? ”Oli paras pelaajamme – pelasi uskomattoman ottelun”
Boston Bruinsin ja Columbus Blue Jacketsin välisestä NHL:n pudotuspelien 2. kierroksen sarjasta on tullut – ja on tulossa – huima jännitysnäytelmä. Voitot ovat viikonloppuun lähdettäessä tasan 2-2, kun Bruins otti perjantain vastaisena yönä toisen kiinnityksen 4-1-voitolla.
Ottelusarja jatkuu Suomen aikaa varhain sunnuntaina.
Siihen peliin Bruins lähtee tukena ja turvanaan tähtivahti Tuukka Rask. Hän venyi edellisen kohtaamisen kiekkosateessa pikkumustan eteen peräti 39 kertaa.
NHL:n suomenkielinen sivusto kirjoitti, että Raskilta oli kysytty ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa, josko sarjassa on kyse maalivahtien kaksintaistelusta. Sergei Bobrovski joutui neljännessä kohtaamisessa nimittäin vieläkin kovempaan tulitukseen. Venäläiselle kirjattiin 42 torjuntaa.
– Jokainen sarja on maalivahtien kaksintaistelu. En lue niitä juttuja, Rask vastasi viitaten median kirjoituksiin.
Bruins-pakki Charlie McAvoy ylisti Raskia. Tappio olisi syössyt Bostonin kuilun partaalle.
– Rask oli paras pelaajamme tässä (perjantaiyön) ottelussa. Vastustaja pääsi vetämään muutaman tosi pahan kudin, mutta hän oli todella vahvassa vireessä ja pelasi uskomattoman ottelun. Ja sitä me tarvitsimme. Hän pelasi vuorenvarmasti.
Blue Jacketsin ykkösketjun laituri Cam Atkinsonkin antoi pienet kehut vahdille. Hän ei kuitenkaan näe Bostonia voittajana.
– Rask teki paljon upeita torjuntoja. Mutta ei tämä meitä hämmennä. Käännämme sarjan taas eduksemme, aivan kuten teimme sarjan avausottelun jälkeen.
LUE MYÖS LAUANTAIYÖN PELEISTÄ:
Mistä näitä tähtiä oikein tulee? Suomalaispelaajalle uran ensimmäinen häkki NHL:n pudotuspeleissä – jäi voittomaaliksi
Sebastian Aho ilmiliekeissä – tehnyt heti uransa ensimmäisissä NHL:n pudotuspeleissä historiallisen kovaa tuhoa
Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen maalasivat ratkaisevassa voitossa! Carolinan satumainen kausi jatkuu
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olli Määttä hurjassa iskussa NHL-siirron jälkeen! Taas tuli tulosta
- Saku Koivun 31 vuotta vanha Liiga-ennätys romukoppaan
- Liigan päätöskierroksella jättipanokset – nämä sijat ratkaistaan tiistaina
- HIFK pamautti jättiuutisen – kultakypärälle jatkosopimus
- Juhamatti Aaltoselta rajua kritiikkiä Kärpistä – lataa suorat sanat MTV:lle: ”Kyse on…”
- Sveitsiläisseura aloitti kevätsiivouksen – suomalaislegendalle tyly ilmoitus
- Mikkelin Jukurit röyhkeänä: härski temppu toistuu
- Jokerifanien boikotti päätökseen – välieräsarja käänsi päät
- Auston Matthewsin agentti tylyttää NHL:n kurinpitoa: ”Olen pettynyt ja järkyttynyt”
- NHL:ssä jysähti pitkä pelikielto! Tarkoittaa valtavia tulonmenetyksiä
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Jani Mäkelä otti kantaa Veli-Matti Savinaisen ratkaisuun: ”Yksi mies löytyi”