Shokki? Syvällä rypevän liigajoukkueen luotsille kenkää, yllätysmestaruutta juhlinut päävalmentaja peräsimeen
Kuva: Ilari Isotalo
KooKoo tiedotti nettisivuillaan tiistaina vapauttaneensa päävalmentaja Tuomas Tuokkolan tehtävistään. Oranssimustien päävalmentajaksi nousee apuvalmentajan paikalta Mikko Heiskanen.
Viime keväänä KeuPa HT:n sensaatiomaiseen Mestis-mestaruuteen johdattanut Heiskanen on kuulunut KooKoon valmennusryhmään kuluvan kauden ajan.
Potkuja ja heikkoa tulostasoa voi pitää siinä mielessä shokkina, että KooKoo aloitti kautensa todella vahvasti. Esimerkiksi loka-marraskuussa se hävisi 12 ottelustaan vain kaksi.
Onpa joukkueesta myös ponnistanut maajoukkueeseenkin tähti, kun Anrei Hakulinen taisteli tiensä Leijoniin. Lisäksi pitää muistaa vielä sekin fakta, että Malte Strömwall on koko pistepörssin kärki, Hakulinen puolestaan keikkuu kuudentena ja Miikka Pitkänenkin kymmenentenä.
– Joukkueen tuloskunnon romahtaminen pakotti meidät reagoimaan. Valmentajan vapauttaminen ei koskaan ole mieluisa ratkaisu, mutta emme nähneet muitakaan vaihtoehtoja, KooKoon toimitusjohtaja Sakari Välimaa kommentoi.
KooKoon valmennusryhmässä jatkavat valmentaja Lovro Bajc ja maalivahtivalmentaja Kari Lehtonen.
– Joukkueen ja seuran kristallinkirkas tavoite on edelleen pudotuspelipaikka. Kaikki on yhä omissa käsissämme ja nyt keskitymme saamaan parhaan mahdollisen tuloksen irti tällä kokoonpanolla, Välimaa huomauttaa.
Kouvolalaisten kausi jatkuu keskiviikkona Kärppiä vastaan kaukana Oulussa.
LUE MYÖS:
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Liiga-seura purki hyökkääjänsä sopimuksen – uusi joukkue löytyi jo!
- Daily FaceOff: Liiga-seuralle syttyi huoli – NHL voi viedä ykköstähden!
- IS: Topi Nättinen ällistyi Liiga-seuran hirmuhankinnasta – miten ihmeessä tämä saatiin aikaan?
- Päävalmentaja lyttäsi NHL-superlupauksen – puhuu nyt suoraan: ”Olisi pitänyt jättää”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!
- Liiga-hyökkääjä siirtyy ensimmäistä kertaa ulkomaille – liittyy todelliseen suomalaislegioonaan
- Ässille taas karmeita uutisia – viime kauden tehomies pitkään sivussa
- Tässä Leijonien MM-ohjelma – Ruotsi sai suomalaisittain ikävän edun
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Kärppien mestarin piti olla ykköshankinta – sai väistyä Jokereista tutun tieltä
- Jokerien huippuhankinnalta suora viesti Sportin faneille: ”Tuskin missään muualla…”
- Patrik Laine: nyt tuli tieto, joka muuttaa asetelmaa
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Juhamatti Aaltonen latasi MTV:llä – tässä Liigan musta hevonen: ”En olisi yllättynyt, vaikka olisivat kärkinelikossa”
- Urheilucast: Jokerit heitti verkot vesille – kiikarit NHL:ssä!
- Tappara voi menettää timanttinsa – NHL:stä tuli tyly viesti
- Urheilucastin väite: Patrik Laineen NHL-tilanne muuttui rajusti – nyt on vaikean ratkaisun paikka
- Urheilucast: NHL-pomo teki Benjamin Rautiaisen takia Tampereella jotain poikkeuksellista – nyt ei lupaa hyvää Tapparalle
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”