Sellainen on työmiehen lauantai Vegasissa – viideltä pelaajalta nimi paperiin

© Kuva: Getty Images

Uuden NHL-seuran Vegasin GM:llä George McPheellä oli kiireinen lauantai.

Ensin seura ilmoitti tehneensä sopimukset hyökkääjä Brendan Leipsicin ja puolustaja Griffin Reinhartin kanssa.

Seuran tulevaisuuden kannalta merkittävämpi uutinen tuli myöhemmin: Golden Knights teki kolmevuotiset tulokassopimukset kolmen nuoren lupauksensa eli keskushyökkääjien Cody Glassin (kuvassa keskellä) ja Nick Suzukin sekä puolustaja Erik Brännströmin kanssa.

Glass, 18, on seuran historian ensimmäinen ”varsinainen” varaus: Golden Knights varasi Glassin kesän NHL-draftin 1. kierroksen 6. vuorolla. Viime kaudella Glass paukutti junioriliiga WHL:ssä Portland Winterhawksin paidassa 69 ottelussa kovat tehot 32+62=94.

Suzukin, 17, Vegas varasi myös draftin ensimmäisellä kierrroksella, 13. vuorolla. Tämän saldo OHL:n Owen Sound Attackissa oli viime kaudella 65 ottelussa 45+51=96 pistettä.

Puolustaja Brännström, 17, pelasi viime kauden kotimaansa Ruotsin pääsarjassa SHL:ssä HV 71:ssä. 35 ottelussa Brännström kasasi tehot 1+5=6. Vegas varasi Brännströmin niin ikään draftin 1. kierroksella, vuorolla 15.

Harri Pirinen
Twitter: @delharrio10