© Kuva: Getty Images

KHL-pomo syyttää NHL-seuraa venäläispelaajan kiusaamisesta: ”He eivät päästä häntä pois”

KHL-seura Avtomobilistin GM Oleg Gross kommentoi NHL:ssä katsomossa istuvan Nikita Trjamkinkin tilannetta.

NHL-toimittaja Elliotte Friedman kertoi Sporstnetillä, että Vancouver Canucksin GM Jim Benning on yrittänyt neuvotella Avtomobilistin kanssa venäläislupauksen peluuttamisesta KHL:ssä. Friedmanin tiedon mukaan Avtomobilist ei ole kuitenkaan suostunut ottamaan Trjamkinia vastaan NHL-seuran pätkädiiliehdoilla, joihin kuuluu esimerkiksi pelaajan välitön palaaminen Canucksin riveihin NHL-seuran halutessa.

– Olemme jatkuvassa yhteydessä Trjamkinin kanssa, mutta Vancouverin seurajohto ei ole ollut meihin yhteydessä. He eivät ole neuvotelleet meidän kanssa, mutta sen sijaan kiusaavat Trjamkinia, Gross sanoo uutistoimisto RIA Novostille.

– He eivät päästä häntä pois, eivätkä anna peliaikaa. Emme tietenkään kieltäytyisi vastaanottamasta häntä, jos hän vaan tulisi kotiin ja pelaisi joukkueessamme.

» NHL:n tulokset, taulukot ja uutiset löydät erikoissivultamme!