Jarmo Kekäläisellä käsissä iso ongelma – tähtipuolustaja uhkaa karata muualle?

© Kuva: Getty Images

TSN:n toimittajan Darren Dregerin mukaan Columbus Blue Jacketsin Seth Jones voi saada offer sheet -tarjouksen toiselta NHL-seuralta. Columbus Blue Jackets on ajautunut Jarmo Kekäläisen johdolla vaikeuksiin palkkakaton kanssa.

Columbuksella ei ole kuin muutama miljoona dollaria tilaa palkkakaton alla.

– Heillä ei ole paljon tilaa. Se on todellinen ongelma. Jarmo Kekäläinen teki kovasti varaustilaisuudessa töitä saadakseen tilaa palkkakaton alle, mutta ei onnistunut siinä, Dreger sanoi TSN 1260 -radiokanavalla.

– Kekäläisen täytyy teroittaa kynäänsä ja selvittää ongelma. Mitä pidempään se ongelma jatkuu, niin sitä mahdollisempi on Jonesin offer sheet.

Offer sheet tarkoittaa toisen NHL-seuran tekemää sopimustarjousta NHL-seuran rajoitetulle vapaalle agentille. NHL-seuralla on oikeus vastata tarjoukseen tai päästää pelaaja menemään korvausta (varausvuoroja) vastaan.

Dregerin mukaan Jones on saamassa noin seitsemän miljoonaa dollaria kaudesta.