Jokereiden tanskalaistykki tyytyväisenä: ”Homma alkaa mennä oikeaan suuntaan”
Kuva: Ilari Isotalo
Jokerit jatkoi piristyneitä otteitaan perjantaina, kun helsinkiläisjoukkue nappasi kolmannen voittonsa putkeen kaatamalla TPS:n Turussa maalein 4-1.
Joukkueen hyökkäyksessä tehot 1+1 nakuttanut Nichlas Hardt oli ottelun jälkeen tyytyväinen illan tehokkuuteen.
– Todella maukkaat kolme pistettä. Joukkueessa alkaa olla taas sitä tuttua itseluottamusta. Tuntuu, että homma alkaa mennä nyt siihen oikeaan suuntaan, tanskalainen pohti SuomiKiekko-sivustolle.
Jokerit sai otteluun tehokkaan alun. Vierasjoukkue karkasi jo avauserässä kahden maalin johtoasemaan. Se kuitenkin passivoi helsinkiläisten peliä, minkä johdosta turkulaiset pääsivät jälleen kamppailuun mukaan.
– Aloitimme pelin vahvasti ja toinenkin kaksikymppinen oli hyvä. Mutta menimme varsinkin kolmannessa erässä paniikkiin. Siinä mielessä Steve Mosesin (1-3) maali tuli todella tärkeään paikkaan. Hän iski voiton kannalta todella tärkeän osuman tänään, Hardt pohti illan ratkaisua.
Orastava voittoputki on tullut helsinkiläisryhmälle enemmän kuin tarpeeseen vaikean alkukauden jälkeen. Hardt näki ryhmän otteissa sekä kiitettävää että korjattavaa.
– Meillä on tullut järkeä pelaamiseen. Jokainen tietää oman tonttinsa ja keskialueen pelaaminen on parantunut. Sitä kautta hyökkäyspelaamiseen on tullut enemmän tehokkuutta ja järkeä. Ja nyt olemme saaneet myös siellä enemmän onnistumisia.
– Vielä kun saamme peliimme lisää tasaisuutta, uskon, että homma alkaa toimia. Näiden voittojen myötä uskon myös pelihuumorin löytyvän paremmin, Hardt pohti.
TPS testaa helsinkiläisten pelihuumoria jo lauantaina, kun joukkueet kohtaavat uudelleen. Jokerihyökkääjä uskoo Helsingissä tulevan melko samantyylinen taisto.
– Tykkään näistä tuplapeleistä – tämä on vähän kuin pieni pudotuspelikamppailu pitkän kauden sisällä. Nyt vain valmistaudutaan uuteen kohtaamiseen, jotta pystytään kaatamaan TPS myös kotona.
Ilari Isotalo, Turku
Twitter: @IlariIsotalo
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- USA:n kapteenilta vuolaat kehut Suomelle – paljasti olevansa huolissaan taudin leviämisestä
- Tero Lehterältä hämmentävä temppu USA-ottelussa: ”Nyt näette kun valmennus teki virheen”
- TPS:llä katastrofaalinen ilta – tappiputki venyy ja paukkuu
- Viime hetken käänne: NHL-tähti ulos olympialaisista – Liigasta tuttu mies mukaan
- KooKoolta järkälemäinen sopimusuutinen: ”Tiedetään hyvänä tuloksentekijänä”
- Jokereiden päävalmentaja Tomek Valtonen pahoittelee asiatonta käytöstään: ”Mitä eilen pelin jälkeen tapahtui…”
- Naisleijonien ketjut Yhdysvaltoja vastaan julki!
- NHL-supertähti lähtee olympialaisiin karmeassa kunnossa – raju kuva julki
- Leviääkö norovirus nyt olympiakylässä? Näin joukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen vastasi SuomiKiekolle
- Vahvistus tuli: NHL:stä lähtöpassit saanut Juho Lammikko palaa tuttuun seuraan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”