Jukurit tyhjensi pelaajapajatsonsa – näin paljon rahaa säästyi
Mikkelin Jukurit on myynyt ja vuokrannut pelaajiaan urakalla muihin seuroihin Liigan siirtotakarajalla ja seura onkin nyt avannut tarkempia syitä ja euromääriä näistä muodostuneiden säästöjen taustalta.
Pudotuspelipaikan lipuessa yhä kauemmas mikkeliläiset purkivat helmikuun aikana useita sopimuksia. Puolustajat William Worge Kreü ja Juuso Arola sekä hyökkääjä Alexander Ruuttu lähtivät seurasta kesken kauden.
Tämä lisäksi ensi kaudella seurassa jatkavista Connor Ford vuokrattiin Lukkoon, Alberts Smits suuntasi EHC Red Bull Müncheniin, Justin Addamo Tapparaan ja Thomas Olsen EHC Vispiin.
– Mahdollisuutemme päästä playoffs-otteluihin olivat niin pienet, että meidän oli arvioitava tilannetta kokonaisuutena – ei toiveiden, vaan todennäköisyyksien ja talouden näkökulmasta, seura linjaa maanantaina julkaisemassaan tiedotteessa.
Satojentuhansien eurojen säästöt
Tällä kaudella Liigassa ei pelata karsintoja eikä playouteja. Runkosarjan neljän viimeisen joukkueen kausi päättyy suoraan viimeiseen runkosarjaotteluun. Tämän myötä mikkeliläisseuran palkanmaksu olisi jatkunut huhtikuun loppuun samalla, kun ottelutapahtumista saatavat tulot olisivat jääneet pudotuspeleistä saamatta.
Pelaajasiirtojen taloudellinen vaikutus on Jukurien mukaan noin 300 000-400 000 euroa. Se vastaa seuran tiedotteen mukaan peräti 20-25 prosenttia koko tämän kauden pelaajabudjetista.
Jukurit haluaa samalla painottaa, että ratkaisu ei ole urheilullinen luovutus, vaan taloudellinen toimenpide jatkuvuuden turvaamiseksi. Samalla seura viittaa kauteen 2026-27, jota pidetään Liigan rakenteen kannalta ratkaisevana.
Viesti Mikkelistä on selvä: nyt pelattiin pitkää peliä – ja varmistettiin, että seura on olemassa myös tulevina vuosina.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Liiga-jumbo kävi ryöstöretkellä – haaviin Kärpät-hyökkääjä!
- Nyt jysähti – Leijonille NHL:stä hirmuvahvistukset MM-kisoihin!
- Mikael Granlundilta iso Liiga-paljastus!
- Urheilucast: Markus Nutivaaraa tuodaan takaisin Liigaan – ei kuitenkaan Kärppiin
- Lehti: TPS valmistelee jättikaappausta – tähtihyökkääjää odottaa rahakas tarjous!
- Liigan pudotuspeliennakko – KooKoo & SaiPa: Kasaako floppihyökkääjä itsensä, ennen kuin on liian myöhäistä?
- HIFK kiinnitti tutun ruotsalaismaalivahdin – ”Paljon potentiaalia”
- Jesse Puljujärvi ja Usain Bolt: yhteiskuva
- Lukon jättävät Westerholmin veljekset: jättipalkalla divariin!
- Jokerien ex-tähti vahvistaa: ”Lopetan nyt”
- Lehtiväite: Jukurit valmistelee hirmukaappausta hyökkäykseen!
- Lähde: Lars Bryggmanin TPS-siirto vaarassa – toinen seura tulossa väliin?
- Karmea uutinen: KalPan entisen pistetykin jalka amputoitiin
- NHL-siirto muhii – IL: Jesse Puljujärvestä iso paljastus
- Urheilucast: Jukka Jalonen sai todellisen yllätyspestin Suomesta!
- Lähde: Tapparan puolustaja vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Urheilucast: HIFK virittelee nimekästä kaappausta toisesta Liiga-seurasta!
- TS: Mikko Koivu ulos TPS:n valmennustiimistä – tilalle Liiga-legenda
- Kohu on valmis – Suomen megalahjakkuus ulos MM-kisajoukkueesta!
- Kokenut suomalaismaalivahti SK:lle: ura ohi!