IS: HIFK:n harjoituksissa otettiin yhteen – nyt puhuu Olli Jokinen
HIFK:n harjoituksissa leimahti hiljattain. Puolustajat Aron Kiviharju sekä Oliver Larsen tappelivat keskenään. Kiviharju kertoi tapauksesta HIFK:n julkaisemalla Instagram-videolla.
Samalla viikolla myös puolustaja Niklas Nykyri ja hyökkääjä Aatu Karjalainen ottivat harjoituksissa yhteen.
HIFK:n päävalmentaja Olli Jokinen kommentoi tapausta Ilta-Sanomille. Hän kertoo, että kilpailu joukkueen sisällä on kovaa.
– Ei siinä mitään. Pojat kilpailevat. Silloin kun kamppaillaan ja ollaan ihan tapissa oman kilpailullisuuden ja kehittymisen kanssa, niin välillä tunteet nousevat pintaan ja räiskyy. Mielestäni se on vain positiivinen asia, Jokinen kommentoi IS:lle.
Jokisen mukaan HIFK:n joukkueessa henki on korkealla.
– Nimenomaan tuota haluamme. Ei niinkään sitä, että harjoituksissa tapellaan vaan sitä, että näytetään tunnetta ja ollaan niin tosissaan, että senhetkinen harjoitus merkitsee jotakin. Pienaluepeleissä kun pelataan voitosta ja panoksena on häviäjälle punnerrukset, niin välillä tunteet nousevat pintaan, Jokinen naurahtaa.
Jokinen kertoo, että treeneissä nahistelu ei ole hänelle millään tavalla uutta tai outoa.
– Viime vuosi Ruotsissa oli ensimmäinen ammattilaisurani aikana niin pelaajana kuin valmentajana, kun harjoituksissa ei tullut tappelua. Se on ollut ihan arkipäivää niissä ympäristöissä, missä olen ollut, Jokinen sanoo.
– Se kertoo siitä, että nyt ollaan oikeasti ytimessä ja siinä välittämisen ja kilpailun tasolla, jolla pitää olla eli tunnetason ylärekisterissä. Se kertoo, että olemme tosissaan ja haluamme tulla paremmaksi.
– Ymmärrän toki sen, että jääkiekkoyhteisön ulkopuolelta katsottuna tuo voi kuulostaa aika rajulta.
HIFK tiedotti aiemmin tällä viikolla, että Nykyri ei jatka seurassa. Nuori puolustaja siirtyi KooKoon riveihin. Jokinen kertoo, että Nykyrin lähtö ei liity harjoituksissa tapahtuneeseen nahistelutilanteeseen.
– Ei siinä ollut mitään sellaista. Nuori pelaaja, joka oli ennen kauden alkua haastamassa pelipaikasta. Hän sai pelata ihan hyviä minuutteja, keskiarvolla 15 minuuttia. Nuorille pelaajille tietysti jos ei ole joka ilta kokoonpanossa, niin se on vähän vaikeaa, sanoo Jokinen.
– Loppupeleissä meillä on nuoria pelaajia tosi paljon ja heitä on myös tulossa. Emme pysty lupaamaan kenellekään mitään, niin siinä mielessä oli hyvä asia, että pelaaja pääsi toiseen ympäristöön.
HIFK on Liigassa sijalla 12 eli viimeisellä pudotuspelipaikalla.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pelicans-lupaus Daniel Nieminen: NHL-sopimus!
- Floridan mestarivahti Sergei Bobrovskin tulevaisuudesta iso vihjaus
- MM-huuma nousee! MTV: Leijonille huippuvahvistus NHL:stä? ”Keskusteluja käyty”
- HIFK:sta potkut saanut Janne Pesonen: uusi työ
- Suuri nimi on poissa – Lukon mestarihyökkääjä on kuollut
- Liigan supertähti lähtee – huhut vievät Jokereihin!
- JYP pelaajakaupoilla – haaviin olympialaisissa pelannut järkäle!
- Urheilucastin väite: näin paljon Aleksi Saarela tienaa Lukossa!
- Lehtiväite: Jukurit valmistelee hirmukaappausta hyökkäykseen!
- NHL-siirto muhii – IL: Jesse Puljujärvestä iso paljastus
- Nyt jysähti – huippunimi tekee paluun Ilves-paitaan!
- Cameron Wright paljasti IL:lle: tässä uusi seura!
- Urheilucast: Ilves nappasi kaksi kilpailijaseuran hyökkääjää – löi muhkeat palkat kouraan!
- TS: Mikko Koivu ulos TPS:n valmennustiimistä – tilalle Liiga-legenda
- Urheilucast: Jukka Jalonen sai todellisen yllätyspestin Suomesta!
- Lähde: Lars Bryggmanin TPS-siirto vaarassa – toinen seura tulossa väliin?
- Lähde: Tapparan puolustaja vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Topi Nättinen IS:lle: Tämä Ilves-pelaaja tulisi heivata ulos
- Lehtiväite: Jukurit valmistelee hirmukaappausta hyökkäykseen!
- Tappara tekemässä hurjan hankinnan – Expressen: Haaviin SHL-pistelinko!