Pohjois-Amerikassa ylistetään yllättävää Leijonat-pelaajaa: ”Osoitti kuuluvansa tänne”

Leijonat kärsi perjantaina kaamean 1-6-murskatappion Yhdysvalloille 4 Nations Face-Off -turnauksen avausottelussa.
Daily Faceoff -sivuston ottelun jälkeisessä arviossa Leijonien joukkueesta ei odotetusti löytynyt kovin montaa onnistujaa. Sivustolta puhtaat paperit kuitenkin sai tulokaspuolustaja Nikolas Matinpalo, joka valittiin viime hetkillä Leijoniin Miro Heiskasen ja Rasmus Ristolaisen loukkaantumisten vuoksi.
– Matinpalo saapui otteluun vain 22 NHL-ottelun kokemuksella ja hän oli viimeinen Suomen joukkueeseen valittu pelaaja. Olisi ollut täysin ymmärrettävää, jos hänellä olisi ollut vaikea ilta jenkkien vahvaa hyökkäystä vastaan, mutta vaikka hän kohtasi vastustajan parhaita pelaajia, hän osoitti silti kuuluvansa tänne, Daily Faceoff -sivusto ylisti 26-vuotiaan puolustajan esitystä.
Matinpalo pelasi ottelussa hieman yli 14 minuuttia ja hänen teholukemansa oli -2. 190-senttinen puolustajajärkäle otti yhden jäähyn ja laukoi maalia kohti kaksi kertaa.
Ottawa Senatorsia edustava Matinpalo on pelannut tällä kaudella NHL:n puolella 18 ottelua ilman tehopisteitä.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!