Suomalaisvahti menettämässä paikkansa NHL:ssä? Seurapomo latasi kryptisen arvion
Ottawa Senatorsin Joonas Korpisalon ensimmäinen kausi uuden joukkueensa ykkösvahtina penkin alle, mikä on saanut seurajohdon varpailleen siirtomarkkinoilla.
Senatorsin GM Steve Staios myöntää tekevänsä tällä hetkellä pitkää päivää joukkueensa parantamiseksi. Joukkueen maalivahtiosaston uskotaan olevan parannuskohteiden listan kärjessä.
– Meneillään on paljon keskusteluja juuri nyt, Staios paljastaa Ottawa Citizenille antamassaan haastattelussa.
Seurapomo ei sulje pois isoja peliliikkeitä maalivahtirintamalla.
– Molemmilla maalivahdeilla (Korpisalolla sekä Anton Forsbergilla) on kapasiteettia pelata paremmin. Olemme kaikki vastuussa siitä, miten pelaamme heidän edessään. Toisaalta he ovat viimeinen lukko puolustuksessamme. Molemmat ovat todellisia ammattilaisia, jotka tiedostivat kauden päätöshaastatteluissa sen, että heidän on pelattava paremmin, Staios arvioi.
Postmedian mukaan Staios on tehnyt runkosarjan jälkeen ”aggressiivisesti töitä” Calgary Flamesin tähtivahti Jacob Markströmin hankkimiseksi. Myös Boston Bruinsin Linus Ullmarkin ja jopa Nashville Predatorsin Juuse Saroksen nimet ovat pyörineet Senators-huhuissa.
Predatorsin pitkäaikaisen luottovahti Saroksen kohdalla siirto toisaalle vaikuttaa kuitenkin juuri nyt epätodennäköiseltä Predatorsin aloitettua jatkosopimusneuvottelut tähtivahtinsa kanssa. Suomalaistähden nykyinen sopimus umpeutuu vuoden päästä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?