Venäjän paluu kansainvälisiin jääkiekkoturnauksiin ei välttämättä toteudu vielä tällä kaudella, vaikka urheilun kansainvälinen vetoomustuomioistuin CAS onkin kumonnut maan osallistumiskiellon.

Venäläisen Sport-Ekspressin kokenut jääkiekkotoimittaja Mihail Zislis käsittelee tuoreessa kirjoituksessaan ongelmia, joita Venäjän paluu voi aiheuttaa kansainväliselle jääkiekkoliitolle IIHF:lle.

CAS:n perjantainen päätös koskee jo käynnissä olevaa kautta 2026–27. Kansainvälisten turnausten osallistujat ja otteluohjelmat on kuitenkin suunniteltu jo valmiiksi ilman Venäjää.

Tilanne on erityisen hankala vuoden 2027 miesten MM-kisoissa, jotka järjestetään Saksassa. Turnauksen isäntämaa on vastustanut Venäjän paluuta ja varoittanut sen mahdollisista turvallisuuteen, politiikkaan ja talouteen liittyvistä seurauksista.

Zislis muistuttaa, että myös Suomi, Ruotsi sekä useat muut Euroopan kärkimaat ovat arvostelleet voimakkaasti Venäjän palauttamista kansainvälisiin turnauksiin.

Zislisin kirjoituksessa käsitellään mahdollisuutta, että osallistumiseen liittyvät käytännön esteet, kuten viisumikysymykset, vaikeuttaisivat Venäjän paluuta CAS:n päätöksestä huolimatta.

Lisäksi Venäjän palauttaminen MM-kisojen osallistujajoukkoon nostaa esiin kysymyksen Ukrainan kisapaikasta. Ukraina on varmistanut paikkansa vuoden 2027 MM-kisojen A-sarjassa.

IIHF on jo ilmaissut pettymyksensä CAS:n päätökseen.