KooKoo on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen puolustaja Devante Stephensin, 29, kanssa.

– Devante Stephens on rutinoitunut ammattilainen, joka on ollut isossa roolissa aina joukkueessaan. Hän puolustaa hyvin ja pystyy kiekolla tekemään helppoja peliä edistäviä ratkaisuja. Hän tuo valmennukselle lisää vaihtoehtoja erityisesti puolustuksen suuntaan, mutta on myös hyökkäys suuntaan aktiivinen, kommentoi KooKoon urheilujohtaja Antti Tuomenoksa seuran tiedotteessa.

– Tällä hetkellä pelaaja on Pohjois-Amerikassa ja odotamme hänen maahantulolupaan liittyvien prosessin etenemistä. Stephens matkustaa Suomeen välittömästi, kun lupaprosessi on valmis.

Viime kaudella Stephens kiekkoili ICEHL:ssä EC Salzburgin joukkueessa. 43 runkosarjaottelussa vasemmalta laukova puolustaja keräsi tehot 4+11=15.

Pääosan urastaan Stephens on kiekkoillut AHL:ssä. Vuosien varrella hän on pelannut farmiliigassa 285 ottelua. Niissä hän on iskenyt 21 maalia ja 70 tehopistettä.