Kauhea uutinen: NHL:n kärkivaraukseksi povatulla hyökkääjällä syöpä – koko ensi kausi voi jäädä väliin
Ensi kesän NHL:n varaustilaisuuden kärkinimiin povatulla venäläishyökkääjällä Ivan Miroshnitshenkolla, 18, on todettu harvinainen hodgkinin lymfooma.
Sportsnetin toimittaja Elliotte Friedman raportoi, että NHL-seuroille on tiedotettu KHL:ssä Avangrad Omskia edustavan Miroshnitshenkon sairaudesta.
Omsk tiedotti torstaina, että Miroshnitshenko voi olla koko ensi kauden sivussa.
Positiivinen tieto on kuitenkin se, että Miroshnitshenkon imusolmukesyöpä diagnosoitiin hodgkinin lymfooman yleisimmäksi muodoksi, joten se on varhaisessa vaiheessa todettuna hyvin hoidettavissa sädehoitojen avulla. Venäläiskiekkoilija on tällä hetkellä Saksassa tarkkailussa.
Miroshnitshenkoa on kaavailtu (ennen sairautta) tulevan kesän varaustilaisuudessa lähes varmaksi kärkivaraukseksi. TSN:n asiantuntija Bob McKenzie uskoo Miroschnitsenkon menevän ensimmäisen kierroksen kuudentena pelaajana. Sportsnetillä Miroshnichenko listattiin koko varaustilaisuuden yhdeksänneksi parhaaksi pelaajaksi.
Miroshnichenkon tapaus ei ole kiekkopiireissä ennennäkemätön. Saku Koivulla todettiin hodgkinin lymfooma syksyllä 2001. Koivu palasi kaukaloihin huhtikuussa 2002. Myös Mario Lemieux selätti hodgkinin lymfooman ja jatkoi uraansa senkin jälkeen huipulla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nimet julki – tässä Nuorten Leijonien MM-joukkue!
- Entinen NHL-supertähti myynnissä – torppasi siirrot kahteen eri seuraan
- Entinen NHL-hyökkääjä palasi yli neljän vuoden tauolta onnistuneesti – ansaitsi nyt uuden sopimuksen
- Nuorten Leijonien joukkue MM-kisoihin on valittu!
- Väite kulisseista: Jarmo Kekäläinen värväämässä suomalaisen luottomiehensä
- Jouluvisa: osaatko nimetä Liigan maalipörssin voittajat?
- JYP tiputti jättimäisen sopimusuutisen!
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Antti Raanta, 36, teki päätöksen uransa jatkosta
- Urheilucast: Jokerit jäi nuolemaan näppejään – Liigan pistetykki teki valintansa!
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä