MM-kutsua ei kuulu – Suomen NHL-hyökkääjältä apuhuuto IS:lle
Vancouver Canucksin keskushyökkääjä Aatu Räty, 23, on innokas pelaamaan kevään jääkiekon MM-turnauksessa Sveitsissä. Vielä Leijonien päävalmentajasta Antti Pennasesta tai GM:stä Jere Lehtisestä ei kuitenkaan ole kuulunut mitään.
– Olen tehnyt kovasti töitä ja mielelläni olisin mukana, jos soitto tulee. Olympialaisissa olin varalla. Minulla on hirmuhyvät muistot kaikista nuorisomaajoukkueiden tapahtumista. Eiköhän toiminta ole aikuisissakin aika samanlaista, Räty kertoo Ilta-Sanomille.
Räty mainitsee myös isoveljensä, 24-vuotiaan Aku Rädyn, joka pelasi Kärpissä vahvan kauden. Veljesten yhdessä pelaaminen MM-turnauksessa on Rädyn pitkäaikainen unelma.
– Mutta oli Aku siellä tai ei, olisi kiva, kun soittaisivat ja pyytäisivät mukaan. Toki ensin täytyisi varmaan mennä leirille antamaan näyttöjä, hän sanoo.
Tällä kaudella Räty on pelannut 60 runkosarjaottelua ja kerännyt 13 tehopistettä (4+9). Tilastojen takaa löytyy myös joukkueelle tärkeää työtä.
– Jos katsoo vahvuuksiani, niin olen kakkosena NHL:n aloituspörssissä ja joukkueessa plusmiinus- ja taklaustilaston kärjessä. Nämä ovat tietenkin vain tiettyjä tilastoja, mutta ne ovat asioita, joihin keskityn, Räty listaa.
Erityisesti Rädyn aloitustyö on ollut erinomaista. Hän on voittanut tällä kaudella 417 aloitusta 675:stä (61,8 %). Se on harvinaisen hyvä tulos nuorelle pelaajalle. Aloituksia hallitsevat yleensä kokeneet veteraanit kuten Claude Giroux (62,8 %), J.T. Miller (61,5 %) ja Jonathan Toews (61,4 %).
LUE MYÖS:
- Jättimäinen isku Liiga-seuralle – kapteeni sivuun
- NHL:ssä tuli ikävä takaisku – Patrik Laine olisi juuri nyt oikea ratkaisu
- Pekka Jormakka: uusi seura selvisi – sopimuksessa erityinen ehto
- Micke-Max Åsten: se oli siinä
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- 54 NHL-ottelua alla – sitten jysähti yli 20 miljoonan dollarin jättipotti
- Jokerien maajoukkuejärkäle lätkäistiin pelikieltoon!
- Podcast: Mikko Mannerilta suoraa puhetta Ruotsin vuosistaan: ”Ei olisi pitänyt lähteä”
- Iso kunnia – Leijonien tähti valittiin jättiseuran kapteeniksi!
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Tapparalle valtava menetys
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!