Väkevästä alkusarjasta totaaliseen pudotuspelifloppiin – venäläiskipparilta karu ja suora vuodatus: ”Oli suuria suunnitelmia – tulimme ajatellen voittoa”

Venäjän matka jääkiekon MM-kisoissa Latvian Riiassa päättyi torstaina totaaliseen farssiin. Alkulohko A:n voittanut ja siinä vain yhden tappion kokenut punakone taipui kuolemanpelissä, puolivälierässä 1-2-häviöön Kanadaa vastaan.
Joukkueen turnausurakka tuli jatkoaikatappion myötä pakettiin tylysti.
– Yksi maali, teimme vain yhden maalin… Meidän olisi pitänyt pelata hyökkäävämmin, ja mennä maalille. On vaikeaa voittaa, jos tekee vain yhden maalin. Onhan tämä pettymys, venäläiskippari Anton Slepishev manasi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
Venäjällä on käsillään omanlainen kuivakausi, kun maa on voittanut edellisen kerran kultaa vuonna 2014. Finaalissa se on pelannut viimeksi vuonna 2015.
– Meillä oli suuria suunnitelmia tänne. Tulimme tänne ajatellen voittoa. Meillä oli hyvä joukkue, ja tarpeeksi hyvä voittamiseen. Tässä pelissäkin ukot antoivat kaikkensa, mutta se ei riittänyt. Kaverit taistelivat loppuun asti hyvin, Moskovan TsSKA:n peluri manasi.
Varmasti taistelivat, mutta Kanadan voittomaalissa Troy Stecher piti venäläisiä pilkkanaan veivaten kaikki pellolle ja passaten kiekon Andrew Mangiapanelle poikittaissyötöllä avopaikkaan. Siihen loppuivat punakoneen pelit.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yllätysveto: Liiga-floppi kutsuttiin NHL-leirille!
- Yli 400 NHL-ottelun mailataituri löysi uuden seuran!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Lehti: Vegas Golden Knightsin ex-NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinia – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon