NHL-joukkueen apukapteenin loukkaantuminen pakotti reagoimaan – suomalaispeluri vaihtamassa pelipaikkaa

Montreal Canadiensin kotisivuilla kerrotaan, että Jesperi Kotkaniemi on vaihtamassa pelipaikkaa keskushyökkääjän tontilta oikeaksi laituriksi Phillip Danaultin ja Tomas Tatarin ketjuun. Tämä on seurausta trion kolmannen lenkin Brendan Gallagherin loukkaantumisesta.
– Laiturina pelaaminen on hieman erilaista, mutta olen pelannut sillä paikalla jo Suomessa. On kunnia-asia pelata noiden jätkien kanssa, he ovat mahtavia pelaajia, porilaislähtöinen pelaaja hehkuttaa.
– He ovat molemmat todella hyviä kiekon kanssa, joten minun on todennäköisesti astuttava Gallagherin likaisempaan rooliin.
Kotkaniemi joutuu täyttämään isot saappaat, sillä apukapteeni Gallagherin merkitystä ei voi vähätellä yhtään. Luottoa suomalaiseen löytyy.
– Hän on parhaimmillaan ollessaan dynaaminen, luistellessaan, viedessään kiekkoa, ollessaan fyysinen ja laukoessaan, luotsi Dominique Ducharme ylistää.
– Sentterin on paljon helpompaa vaihtaa laitaan kuin toisinpäin.
Habsin osalta kausi jatkuu ensi yönä kello 02.30 alkavalla Toronto Maple Leafs -ottelulla.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yllätysveto: Liiga-floppi kutsuttiin NHL-leirille!
- Yli 400 NHL-ottelun mailataituri löysi uuden seuran!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Lehti: Vegas Golden Knightsin ex-NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinia – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon