Kaudella 2023–24 Liigan pistepörssin Ilveksen paidassa voittanut tähtisentteri Oula Palve on solminut kaksivuotisen sopimuksen Vaasan Sportin kanssa.

34-vuotias Palve on pelannut kaksi edelliskautta ulkomailla – Sveitsissä ja Ruotsissa.

– Innokkaana odotan, että pääsen hommiin. Haluan tuoda oman osaamiseni tähän ja annan kaikkeni joukkueen eteen. Ekasta pelistä asti on satanen lasissa. Olen kuullut, että täällä on hyvä porukka ja hyviä jätkiä, Palve kommentoi yllättyssiirtoaan Sportin kotisivuilla.

Sportin päävalmentaja Lauri Mikkola on luonnollisesti tyytyväinen kokeneen huippuhyökkääjän saamisesta seuraan.

– Oula Palve tuo meille paljon lisää hyökkäysosaamista, juonikkuutta ylivoimiin, mutta myös 5v5 -peliin. Hän on kokenut sentteri, joka on tehnyt hyvää tulosta Liigassa ja muissa Euroopan kärkisarjoissa. Kokonaisuutena saadaan erittäin hyvä pelaaja mukaan joukkueeseen, päävalmentaja kuvailee.

Viime kaudella EHC Klotenia ja Djurgårdenia edustanut Palve liittyy Sportin harjoitusvahvuuteen tiistaina.

Debyytti vaasalaisten riveissä on luvassa lauantaina, kun Sport kohtaa kotikaukalossaan HIFK:n

LUE MYÖS: