Oho, mikä taidonnäyte: Sebastian Aho nousi upeassa tilastossa kolmanneksi – kehut menivät muualle

Sebastian Aho oli ilman Teuvo Teräväistäkin liekissä, ja lopulta Carolina Hurricanesin ratkaisupelaajia maanantaiyönä, jolloin joukkue kaatoi Florida Panthersin 4-2.
Ykkösketjun sentteri viimeisteli ottelussa tehot 1+1 osuman ollessa samalla voitto- ja alivoimamaali. Suomalainen nosti kauden pistesaldonsa lukemiin 9+13=22.
Aho pystyi kirjoittamaan illassa myös historiaa, sillä nyt kymmenen alivoimaosumaa Carolina Hurricanesissa ja sitä edeltäneessä Hartford Whalersissa tehnyt hyökkääjä on seurassa nimenomaan alivoimamaalipörssin kolmonen.
– Maalia edelsi hieno peli Jaccob Slavinilta ja Jordan Martinookilta, Martyn rystysyöttö oli upea. Se osoittaa sen, kuinka hyvä pelaaja hän on, Aho hehkutti seuran kotisivuilla.
Osuman b-pisteiden välistä ampunut pelaaja on enää Eric Staalin (16) ja Dave Tippettin (11) takana, Rod Brind’Amour sen sijaan jakaa nyt Ahon kanssa kolmatta sijaa.
LUE MAANANTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Täysin hillitön peliaika: Miro Heiskanen sai uskomattoman määrän vastuuta – tyytymattömyys paistoi läpi: ”Suorituksen pitäisi kestää täydet 60 minuuttia”
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo