Suomalaisilta mahtisuoritus: Mikael Granlund teholinkona, Pekka Rinne torjui maukkaan pistepotin – “En aio valehdella – voitto tuntui hyvältä”

Nashville Predatorsin Mikael Granlund oli yksi suomalaisonnistujista keskiviikkoyön NHL-kierroksella, kun hän tehoili Predsin 3-2-jatkoaikavoittoon päättyneessä Chicago Blackhawks -pelissä pinnat 1+1.
Nashville oli varsin tasapainoinen läpi koitoksen, eikä se alkanut esimerkiksi sohlaamaan tappioasemassa turhia.
– Puhuimme vain siitä, että meidän on tehtävä asioita oikein. Sitten meidät palkittiin. Tulokset kyllä tulevat, peliaikaa 19.58 kellottanut ottelun kakkostähti Granlund hymähti seuran kotisivuilla.
Hyökkääjä tasoitti pelin 51. peliminuutilla 2-2:een ja alusti Roman Josin voittomaalin jatkoajan alussa. Pömpelin toinen syöttäjä oli Erik Haula (peliaika 16.14), Nashvillen maalilla puolestaan seisoa tönötti Pekka Rinne vankasti. Hän torjui 18 kutia 20 laukauksesta.
– Topakka voitto meiltä, iso sellainen meille. On selvää, että Dallas oli pettymys, Rinne selitti viitaten kahteen Stars-tappioon.
– Pelasimme tänään täydet 60 minuuttia ja ylityöt päälle. Painoimme ja painoimme, ja teimme oikeita asioita. Minun on jaettava kunniaa kundeille. He pelasivat kovaa.
Yön voitto oli suomalaiselle alkaneen vuoden ensimmäinen.
– En aio valehdella – voitto tuntui hyvältä. Edellisestä voitosta olikin joku tovi. Olen kyllä tuntenut oloni hyväksi, harjoitusleirikin oli hyvä ja odotin tätä kautta innolla.
– Juusenkin (Saros) tilanne näyttää hyvältä. Toivottavasti me kummatkin saamme pelata.
Jatkoaikaratkaisija Josi kehui Rinnettä, joka on saanut lähikuukausina paljonkin rapaa ailahtelevien otteiden vuoksi.
– Pekka on suuri osa joukkuettamme. Carolina-pelissä aiemmin tammikuussa hän pelasi todella hyvin, mutta emme saaneet otettua voittoa hänelle.
Chicagon väreissä läpimurtoa taalaliigaan vihdoin ja viimein tekevä Leijonien MM-sankarivahti Kevin Lankinen ei ollut maalilla, vaan huilivuorossa.
LUE KESKIVIIKKOAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Pierre-Luc Dubois’n kohtalo vei päähuomion tehoille nousseen Mikko Koivun paluussa – taas tähden menettänyt John Tortorella: “No h*lvetti, meillä on ollut konflikteja!”
Taas häkki! Jatkuvasti maaleja mättävä Mikko Rantanen voi pyyhkäistä pian jo Milan Hejdukin ja Joe Sakicin ohi – ja tehdä historiaa NHL:ssä
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Olli Jokinen sivalsi: ”Totta kai maanantain tilaisuudelle on naureskeltu”
- Näkökulma: Toimisto nolasi HIFK:n, mutta Olli Jokinen palautti uskottavuuden
- Kärpät löi pöytään tärkeän jatkosopimuksen
- NHL:stä tipahti surkea uutinen: Supertähti pitkälle sairauslomalle
- Joakim Kemell passitettiin AHL:ään – faneilta täystyrmäys: ”Olen kyllästynyt tähän”
- SaiPalle tipahti loistouutisia
- Komea ura päätökseen! SS: Jokereiden mestaripuolustaja ripustaa luistimet naulaan
- HIFK tiedottaa: tässä uusi puolustajahankinta!
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- Patrik Laineelle murheellinen peli NHL:ssä – suomalaisyllättäjä iski jälleen
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Tappara-hyökkääjä: Uusi osoite Liigasta!
- NHL-pakki iski Connor McDavidia arkaan paikkaan – nyt pamahti sakot
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- Patrik Laineen Montreal painoi jättiuutisen tiskiin!
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä