Liiga-seuran NHL-vahvistus lynkattiin laiskaksi ”surffailijaksi” – heiluttelee nyt maaliverkkoja NHL-ykkösketjussa!

Tampereella ei välttämättä muistella suurella lämmöllä Arizona Coyotesin hyökkääjän Barrett Haytonin lyhyttä lainavisiittiä Ilveksen mukana.
Suurin odotuksin hankittu Hayton oli valitettava pettymys, sillä hän ei onnistunut tekemään kahdeksassa Liiga-ottelussaan yhtään maalia. 20-vuotias kanadalainen tarjoili neljä syöttöpistettä.
Hayton olisi voinut vielä saada heikot tilastonsa anteeksi, mutta hänen laiska ja haluton asenteensa sai kiekkofanien veret kiehumaan.
Liekö sitten syynä Haytonin suurempi kiinnostus NHL:ää kohtaa, tai joku muu, mutta rapakon takana nuoren hyökkääjän pelaaminen luistaa.
Hayton on ansainnut Coyotesin päävalmentajan Rick Tocchetin luottamuksen, sillä hän on päässyt viilettämään joukkueen ykkösketjussa Nick Schmaltzin ja Conor Garlandin vierellä.
Liigassa tolppia ja ylärimoja paukutellut hyökkääjä sai viime yönä San Jose Sharksia vastaan hienon onnistumisen, kun hän tulitti kiekon komeasti yläriman kautta verkkojen perukoille.
Näet Haytonin osuman alla olevasta Twitter-linkistä tai klikkaamalla tästä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov