NHL:ssä tuli ikävä takaisku – Patrik Laine olisi juuri nyt oikea ratkaisu
Los Angeles Kings joutuu aloittamaan harjoitusleirinsä ilman Kevin Fialaa.
Seura kertoi torstaina, että sveitsiläishyökkääjälle on tehty alavartalovammaan liittyvä toimenpide. Kings ei tarkentanut, millaisesta toimenpiteestä on kyse tai kuinka pitkään Fiala joutuu olemaan sivussa.
Fialan loukkaantuminen juontaa juurensa Milanon ja Cortinan talviolympialaisista. Vamma pakotti hänet jättämään viime kauden lopun väliin, ja hyökkääjälle tehtiin tuolloin leikkaus.
30-vuotias Fiala ehti pelata viime kaudella 56 ottelua tehoin 18+22=40. Terveenä ollessaan hän kuuluu Kingsin tärkeimpiin hyökkääjiin.
Fialan tilanteen vuoksi Los Angelesin hyökkäyksessä on nyt yksi paikka enemmän täytettävänä ainakin harjoitusleirin ajaksi.
Patrik Laine yksi vaihtoehto
Tilanne voi avata mahdollisuuden myös Patrik Laineelle.
Los Angelesin kiinnostuksesta Laineeseen on puhuttu jo aiemmin. NHL-toimittaja David Pagnotta kertoi toukokuussa Hello Hockey -podcastissa, että Kings oli kiinnostunut suomalaisesta jo maaliskuun siirtorajalla.
Laine on tällä hetkellä rajoittamaton vapaa agentti.
Viime kausi jäi suomalaiselta loukkaantumisen vuoksi erittäin lyhyeksi. Laine pelasi Montreal Canadiensissa vain viisi ottelua ja sai niissä yhden syöttöpisteen.
Kings voisi olla Laineelle yksi mahdollinen osoite, mikäli seura haluaa täydentää hyökkäystään Fialan poissaolon aikana. Yksi vaihtoehto voisi olla tryout-sopimus, jonka kautta Los Angeles voisi arvioida suomalaisen pelikuntoa ja sopivuutta joukkueeseen.
Laine puolestaan saisi mahdollisuuden näyttää osaamisensa NHL-seuralle ja tavoitella uutta sopimusta.
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Kultaleijona sai kovaa kritiikkiä Ruotsissa – vastasi hurjalla tavalla
- IS: Raimo Helmisen Ilves-paluusta jymytieto – ”Sanotko Ilvekselle ei?”
- Lukolta karuja loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa pitkään sivussa
- Yle: Ismo Lehkoselta murskaava arvio KooKoosta: ”85 prosentin varmuudella”
- IL: Jesse Puljujärveltä iso NHL-paljastus – sopimuksessa merkittävä pykälä
- Sveitsistä hurja tieto – suomalaiselle tähtikaksikolle historialliset sopimustarjoukset!
- Anton Levtchille karu takaisku Ruotsissa – edessä pitkä poissaolo
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Liiga-viikon topit ja flopit: Pääkaupunkiseudun ykköstaituri löytyy Espoosta
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn