Poislähteneen Ville Niemisen palkkaaminen saa ex-luotsin raivostumaan – ”En voinut käsittää palkkaamisen motiiveja”
Kuva: Juha Tamminen
Liigajoukkue Pelicansista viime kaudella poislähteneen Ville Niemisen valmentajataival ei mennyt ihan nappiin Ruotsinkaan puolella Allsvenskan-joukkue Modossa. Luotsi lähti aiemmin syksyllä kävelemään itse, kun nousijakandidaatiksi arveltu joukkue räpelsi pohjamudissa.
Nieminen sai otteidensa takia rapaa niskaan, mutta toisaalta myös suomalaista Stanley Cup -voittajaa puolusteltiin. Voit lukea tapauksesta lisää oheisten linkkien takaa.
Ville Nieminen otti ritolat ja Modo alkoi heti voittamaan – ex-pelaaja lyttäsi suomalaisen kenties yksin jättäneen seuran totaalisesti: ”Täysin sairasta”
Ville Niemisen ex-joukkueessa oli turbulenssia pitkin syksyä – kaikki pelaajat eivät nielleet luotsin toimintatapoja: “En ollut aiemmin kokenut mitään vastaavaa”
Ville Niemisen lähtö sattui – järkytystä tuntenut pelaaja puolusteli suomalaista: ”Toivottavasti tässä kurjuudessa on jotain hyvääkin”
Kokenut ruotsalaistoimittaja ylistää Ville Niemisen peliliikettä – ”Valitsi siirtyä sivuun ja hylätä rahat”
Nyt asiaan ottaa kantaa myös ex-luotsi Harald Lückner, seuraa vuosina 2005-08 valmentanut ruotsalainen. Vaikka Nieminen ei puhu ruotsia, ei valmentajalegenda säti suoranaisesti suomalaista, vaan…
– En voinut käsittää hänen palkkaamisensa motiiveja. On vaikea tajuta, miksi Modo palkkasi suomalaisen, joka ei puhu ruotsia. Joukkueesta oli muutoin rakennettu ruotsalainen, 63-vuotias pauhaa Sundsvall Tidningenille.
Niemisen lähdön jälkeen Modo petrasi vähän, mutta joukkue keikkuu Allsvenskanissa edelleen kaukana kärjestä 12:ntena. Toki jatkopaikka, kymppisija on vain kahden pinnan päässä.
Lücknerin mukaan Modon erinäiset virheet kolahtivat seuran omaan nilkkaan. Ex-luotsi uskoo, ettei Modo enää ylös pohjalta nouse, kun alkukaudesta joukkueessa alkoi vääränlainen lumipalloefekti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nyt jysähti – NHL-legenda valmis tekemään paluun eläkepäiviltä!
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- TSN: Marc-Andre Fleurystä tipahti hurja NHL-siirtohuhu!
- Jesperi Kotkaniemi oltiin lähellä kaupata NHL:ssä – ”Tarjous oli pöydällä”
- Spengler Cup 2025
- SaiPa julkisti isoja sopimusuutisia – teki kovan kiinnityksen!
- NHL:n floppiseura reagoi: valmentajapotkut
- Mikael Granlund: hirmuvire!
- IL: Kasimir Kaskisuo siirtyy Suomeen – tässä uusi osoite!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- Lähde: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan!