Jukurit – Tappara: Isäntien menestys kapeilla hartioilla

Liiga
Jukurit – Tappara
Keskiviikko 28.10. klo 18:30
Keskiviikon betsinosto Liigasta tulee Jukurien ja Tapparan välisestä ottelusta. Alkukierrosten jälkeen Jukurit alkaa telakoitua tutulle paikalleen – joukkue on tällä erää sarjataulukon pohjilla SaiPan kanssa. Tappara puolestaan on sarjataulukossa tällä hetkellä kuudentena – myös pistekeskiarvon perusteella, joka epätasaisen peluutuksen myötä kannattaa ottaa huomioon.
Jukurit pelasi viime viikonloppuna back to back -pelit KooKoota vastaan ja hävisi kahdesti lukemin 4-1. Mikkeliläiset taistelivat lauantain kotiottelussaan aika ajoin mallikkaasti, mutta tasoero kävi lopulta selväksi: Jukurit on tasoltaan sangen kapea ja tehoton yhdistelmä. Vitali Abramov on yksittäinen valopilkku, joka on jo neljässä pelaamassaan ottelussa kerennyt menemään joukkueen sisäisen pistepörssin kärkeen.
Tappara pelasi viimeksi paikallispelin Ilvestä vastaan ja hävisi ansaitusti – joskin myös vastustajien mallikas maalivahtipeli esti Tapparan rynnistyksen päätöserässä. Tällä hetkellä Tapparan ongelmat kulminoituvat puolustuspeliin, joka on turhan virhealtis. Treeneissä tultaneen myös kiinnittämään huomiota hyökkäykseen lähtöihin. Tapparan tehokkain peluri on alkukaudesta ollut Jiri Smejkal, josta tulee olemaan kirvesrinnoille vielä paljon iloa.
Lyö vetoa ottelusta:
Tappara tulee derbytappion jälkeen tähän peliin varmasti kovalla höyryllä ja vaatimaton Jukurit joutunee pyöritykseen. Vetosuositukseen kelpaa vierasmenestys tasoituksella, sillä Tappara on markkinoillakin iso suosikki: Tasoitusveto, Tappara -1.5 maalia kertoimella 2,02.
tarjoaa peräti 170€ arvoisen tervetulopaketin. Alkuun saat 100 euroa bonusta. Sen jälkeen vielä 50% tervetulobonuksen ja kaupan päälle 20 euron ilmaisvedon.
Lunasta in tervetulopaketti näin:
- Avaa pelitili TÄSTÄ.
- Tee talletus.
- Saat esimerkiksi 100 euron talletuksella 200€ pelirahaa ja lisäedut myöhemmin.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Lehti: Vegas Golden Knightsin ex-NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinia – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Patrik Laineeseen verrattu hyökkääjä paljastui flopiksi – löysi nyt uuden NHL-seuran!
- Kolme suomalaislupausta siirtyy rapakon taakse
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle